Leta 1991 je postalo jasno, da Sovjetska zveza, kot je obstajala celih 69 let, ne bo več dolgo preživela. Takratni voditelj Sovjetske zveze Mihail Gorbačov se je sicer trudil, da bi povezavo zadržal skupaj, skušal jo je preoblikovati v zvezo suverenih republik in dobil podporo na vsesovjetskem referendumu, a je po poskusu prevrata leta 1991 vse propadlo.
Pribaltske republike Litva, Latvija in Estonija so namreč leta 1991 razglasile svojo neovisnost, ki jo je mednarodna skupnost priznala, kar je dalo zagon tudi preostalim republikam. Takratni predsednik Rusije Boris Jelcin pa je začutil priložnost, da pride v sam politični vrh in je začel delovati nedvisno od Kremlja.
Pobuda Rusije, Ukrajine in Belorusije
8. decembra 1991 so se tako pri mestu Brest sešli predsedniki Rusije Boris Jelcin, Ukrajine Leonid Makarovič Kravčuk in Belorusije Stanislav Stanislavavič Šuškevič in podpisali dogovor. Pri tem pa so pustili novo združenje odprto za članstvo vsem republikam nekdanje Sovjetske zveze, ki je takrat dokončno razpadla.
Enajst držav je pobudo sprejelo
Dva tedna pozneje so se v kazahstanski prestolnici Alma-Ati srečali še predstavniki enajstih od petnajstih republik nekdanje Sovjetske zveze in podpisali sporazum, ki je dokončno odpravil Sovjetsko zvezo in ustanovil Skupnost neodvisnih držav. Sporazum so podpisale vse države, razen Litve, Latvije in Estonije, podpisu pa se je odpovedala tudi Gruzija. Takrat je Gorbačov spoznal, da njegovi poskusi po prisilni ohranitvi Sovjetske zveze ne bodo obrodili sadov in je odstopil.
Skupnost neodvisnih držav še danes združuje enajst republik nekdanje Sovjetske zveze, in sicer Armenijo, Azerbajdžan, Belorusijo, Gruzijo, Kazahstan, Kirgiziijo, Moldavijo, Rusijo, Tadžikistan, Ukrajino in Uzbekistan.
Gruzija se je SND-ju pridružila leta 1993, k temu je bila tako rekoč prisiljena po ruskem vojaškem posredovanju zaradi sporov v državi ob odcepitvi Abhazije in Južne Osetije. Svoje članstvo je preklicala Turkmenija, ki je zdaj le pridružena članica. Sedež imajo v beloruski prestolnici Minsk.
Rusija občutno prevladuje
Skupnosti neodvisnih držav ni uspelo rešiti vseh težav, ki so nastale ob razpadu Sovjetske zveze, kar je med njimi mogoče čutiti še danes. Kot je razvidno tudi v mednarodni politiki, je bila Rusija vedno močnejša od preostalih članic in svoj položaj dobro izkorišča. Kljub vsemu pa so se države dogovorile, da bodo uvedle medsebojno območje proste trgovine in da bodo poglobile čezmejno sodelovanje pri preprečevanju kriminala in s tem 'upravičile' obstoj svoje povezave.
Brina Tomovič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje