Suša v Nemčiji. Foto: EPA
Suša v Nemčiji. Foto: EPA
temperature januar junij 2010
Temperaturne anomalije opažajo od januarja do junija 2010. Na spodnji osi so označene stopinje Celzija, z modro barvo so označene nizke temperature, z rdečo visoke temperature. Z različno velikostjo pikic pa je označena višina temperature, manj debela pikica pomeni nižjo temperaturo in nasprotno. Foto: NOAA
vročina suša
Črna afriška riba na usahnjeni reki v Indiji. Foto: EPA

Skupno je bila povprečna globalna temperatura zemlje in oceanov junija 2010 najvišja, saj je bila 16,2 stopinje Celzija, kar je za 0,68 stopinje več, kot je bila povprečna temperatura v 20. stoletju, to je 15,5 stopinje Celzija, poroča NOAA.


Letošnje leto naj bi bilo rekordno predvsem zaradi dveh dejavnikov: globalnega segrevanja in pojava El Ninjo - periodičnega, naravnega segrevanja voda v vzhodnem tropskem Tihem oceanu, ki povzroča tudi dvig svetovne temperature.

Za The Independent je strokovnjak z ameriškega vremenskega podatkovnega centra Jay Lawrimore povedal: "Pojav El Ninja smo opazili na začetku leta, a je zdaj že oslabel. Kljub temu pa je imel učinek na segrevanje ozračja, in to ne le na ekvatorialnem Tihem oceanu."

Nadpovprečno temperaturo so meteorologi namerili v Kanadi, Afriki, v tropskem Tihem oceanu in v nekaterih predelih Srednjega vzhoda. Na severnem delu Tajske se prebivalci spopadajo z največjimi sušami v zadnjih dvajsetih letih, Izrael pa sredi najdaljšega sušnega obdobja po letu 1920. Najbolj sušno leto po letu 1929 imajo tudi v Veliki Britaniji. Prav tako naj bi se junija debelina ledu v Arktičnem oceanu stopila na najtanjšo debelino za ta čas. Ledenik Jakobshavn Isbrae na Grenlandiji se je med 6. in 7. julijem skrčil kar za kilometer in pol.
"Glede na to, da se letos končuje obdobje El Ninja in se začenja obdobje La Ninje, ki ima učinek ohladitve ozračja in znižanja globalnih temperatur, je mogoče, da leto 2010 vendarle ne bo najbolj vroče leto," je še dejal Lawrimore.

Smrtne žrtve vročinskega vala
O smrtnih žrtvah zaradi vročinskega udara so poročali številni evropski mediji. V Moskvi, kjer se temperatura dvigne tudi do 40 stopinj Celzija, sta umrla dva človeka, okoli 20 ljudi so zaradi srčne kapi prepeljali v bolnišnično oskrbo. Zaradi suše so v 19 od 83 ruskih regij razglasili stanje suše. Po nekaterih ocenah bo uničenih okoli 9,6 milijona hektarjev kmetijskih površin. Z vročino se spopadajo še v Italiji, Nemčiji, Avstriji in v Sloveniji.

Je pa zanimivo, da je ob tem raziskovalna postaja na Antarktiki namerila rekordno nizko temperaturo v zadnjih 29 letih, in sicer minus 50,2 stopinje Celzija (med antarktično zimo se po navadi temperatura giblje do minus 20 stopinj Celzija).