Za Palestince 60 let nakbe, katastrofe, tragične usode beguncev, ki še danes v begunskih taboriščih po arabskem svetu čakajo na ustanovitev svoje domovine. 14. maja 1948 je bila rojena judovska država, za mnoge Palestince je bila domovina takrat izgubljena. Sinoči, tik po sončnem zahodu, ko se je po judovskem koledarju že začela 60. obletnica ustanovitve Izraela, so v Jeruzalemu zaigrale fanfare in izraelski premier Ehud Olmert je v prazničnem ozračju dejal, da si Izrael želi miru, in ne vojne.
"V Tel Avivu se ljudje to bučno noč niso pustili motiti s politiko, razočarani nad neuspelimi mirovnimi pogajanji in klavrno izraelsko politiko so preplesali noč. Slavje je zasenčila tudi finančna afera izraelskega premierja Ehuda Olmerta, ki naj bi ga po pisanju izraelskih kolumnistov lahko stala premierskega stočka."
Bo Olmert odstopil?
Govorice, da naj bi Olmert po velikem slavju moral odstopiti, so namreč vse glasnejše. Še prej pa bo poleg predsednika Šimona Peresa v Izraelu gostil številne tuje voditelje, med njimi tudi ameriškega predsednika Georga Busha. Kljub pritiskom Washingtona, ki želi videti napredek v mirovnih pogajanjih, si skregani strani v zadnjih 60 letih že dolgo nista bili tako odtujeni kot prav zdaj. Zastala mirovna pogajanja in negotova prihodnost so tako marsikateremu Izraelcu pokvarila paznovanje, še pravi Šveglova.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje