Uničenje na otočju Mayotte. Foto: Reuters
Uničenje na otočju Mayotte. Foto: Reuters

"Mislim, da bo žrtev zagotovo več sto, morda jih bo tisoč ali celo več tisoč," je za lokalno televizijo Mayotte La 1ere dejal prefekt Mayotta, Francois-Xavier Bieuville. Ciklon, ki je v soboto prizadel to otočje ob jugovzhodni obali Afrike, je bil najmočnejši ciklon na območju po skoraj sto letih.

Francosko notranje ministrstvo je sporočilo, da bo "težko najti in identificirati vse žrtve", zato na tej stopnji ni mogoče določiti njihovega števila. Trenutno je potrjenih 14 smrtnih žrtev.

Brez vode, hrane in elektrike

Nekateri francoski reševalci in humanitarni delavci so že na otočju, vendar še niso dosegli vseh prebivalcev, saj so številne ceste blokirane, nekatera območja pa so povsem odrezana od sveta.

Ciklon, ki ga je spremljal močan veter s sunki več kot 220 kilometrov na uro, je popolnoma uničil številna barakarska naselja. Na tisoče gospodinjstev je brez elektrike, poročajo tudi o hudem pomanjkanju hrane in vode. Chido je na otočju, ki šteje 320.000 prebivalcev in leži med Mozambikom in Madagaskarjem, povzročil tudi veliko škodo na infrastrukturi.

"Že tri dni nimamo vode, pravijo, da je še nekaj časa ne bo. Živimo z minimalnimi sredstvi," je med čakanjem v vrsti za pomoč za BBC dejal neki prebivalec prestolnice Mamoudzou. Neki drugi prebivalec pa je razmere opisal kot "tragedijo" in dodal: "Občutek imamo, kot da nas je dosegla jedrska vojna. Videl sem, kako je izginila celotna soseska."

Pomoč prihaja počasi. Foto: Reuters
Pomoč prihaja počasi. Foto: Reuters

75 odstotkov ljudi živi pod pragom revščine

Francoski notranji minister Bruno Retailleau bo odpotoval na Mayotte skupaj z vojaki in gasilci, da bi okrepili prizadevanja pri nujni pomoči prebivalstvu. Prebivalci na otočju so močno odvisni od francoske finančne pomoči, mnoge med njimi tarejo revščina, brezposelnost in politična nestabilnost. Kar 75 odstotkov prebivalstva živi pod pragom revščine, vsak tretji pa nima zaposlitve. Otočje že več desetletij pretresajo tudi spopadi med tolpami in družbeni nemiri, na tem ozemlju pa je tudi veliko nezakonitih priseljencev z bližnjih Komorov.

Oglasil se je tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je dejal, da je v mislih s prebivalci Mayotta, ki so "doživeli nekaj grozljivih ur, nekateri pa so izgubili vse, tudi najbližje".
Pomoč v kadrih in opremi je na Mayotte poslal tudi bližnji otok Reunion, še eno francosko čezmorsko ozemlje, ki skuša z Mayottom oblikovati zračni most. Ciklon pa je prizadel tudi otočje Komori, kjer pogrešajo enajst ribičev.

Kot poroča Guardian, je Mayotte najrevnejši francoski otok in tudi najrevnejše ozemlje Evropske unije. Pomoč je prebivalcem zato obljubila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Francija je Mayotte kolonizirala leta 1843, leta 1904 pa si je priključila štiri velike otoke v arhipelagu Komori. Preostali deli arhipelaga so na referendumu leta 1974 glasovali za neodvisnost, Mayotte pa se je odločil ostati pod francosko oblastjo.

Ciklon povzročil škodo tudi v Mozambiku

Ciklon Chido, ki ga spremljajo močni vetrovi in obilno deževje, se je nato v nedeljo premaknil nad Mozambik. Povzročil je poplave, izruval številna drevesa in poškodoval zgradbe približno 40 kilometrov južno od mesta Pemba na severu države. Prizadeti sta tudi bližnji obalni provinci Nampula in Cabo Delgado. Na nekaterih območjih so zaprte šole, težave imajo z dobavo pitne vode in zdravstveno oskrbo, zato se bojijo izbruha bolezni, kot so kolera in malarija, dodaja BBC.

Ciklon pustošil po otočju Mayotte