Ranjenih je bilo najmanj 250 ljudi, od tega devet huje, tako da se borijo za življenje, je povedal župan glavnega mesta Mamoudzou, Ambdilwahedou Soumaila, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ciklon Chido, katerega sunki vetra so dosegali več kot 225 kilometrov na uro, je otočje dosegel v soboto.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da bo "Francija stala ob strani prebivalcem Mayotteja", medtem pa so francoski uradniki sporočili, da bodo na otoke poslali 250 gasilcev in pripadnikov varnostnih sil. Vlada v Parizu je že poslala vojaško letalo z zalogami in reševalci, je poročal BBC.
Notranji minister Bruno Retailleau je dejal, da so "vsa začasna bivališča popolnoma uničena", in izrazil bojazen, da bo število smrtnih žrtev "veliko".
Arhipelag Mayotte leži severozahodno od Madagaskarja, sestavljajo ga glavni otok Grand-Terre in več manjših otokov.
Večina od okoli 300.000 prebivalcev živi v barakah s pločevinastimi strehami. Več deset tisoč ljudi je izgubilo svoje domove, prekinjena je oskrba električne energije, vode in interneta.
Vršilec dolžnosti francoskega ministra za promet Francois Durovray je na omrežju X zapisal, da je glavno letališče Pamandzi "utrpelo veliko škodo, zlasti na kontrolnem stolpu", ter dodal, da so na poti do otočja tudi oskrbovalne ladje.
O škodi v naseljih in izruvanih drevesih so poročali že pred prihodom ciklona v soboto zjutraj. Vodja gasilcev Abdoul Karim Ahmed Allaoui je takrat dejal, da je njihovo delo onemogočeno, saj je bil evakuiran tudi poveljniški center reševalnih služb, ki deluje z delno zmogljivostjo. "Na otoku ni mobilnega omrežja in ne moremo priti do ljudi. Tudi stavbe, zgrajene po potresnih standardih, niso vzdržale," je dejal.
Za Mayotte je bil sprva razglašen vijoličasti alarm, kar je najvišja stopnja in pomeni "strogo zaporo za vse prebivalce, vključno z reševalnimi službami". Od takrat so stopnjo nevarnosti znižali na rdečo.
Minister Retailleau je dejal, da otočje tako hudega neurja ni doživelo od leta 1934.
Ciklon, ki ga spremljajo močni vetrovi in obilno deževje, je ponoči prešel Mozambiški kanal in dosegel kopno približno 40 kilometrov južno od mesta Pemba v severnem delu Mozambika. Po besedah direktorja nacionalnega inštituta za meteorologijo ciklon z veliko močjo divja na območju Pembe, z mestom pa od zjutraj nimajo stika, poroča AFP.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje