V četrtek je vodja nigrske hunte general Abdurman Tchiani v Niameyju gostil zunanja ministra Burkina Fasa in Malija, s katerima so podpisali sporazum o obrambnem sodelovanju.
Vojaška hunta v Nigru je s sporazumom "pooblastila obrambne in varnostne sile Burkina Fasa in Malija za posredovanje na nigrskem ozemlju v primeru napada".
Zunanja ministra sosednjih držav sta ob tem znova izrazila nasprotovanje "oboroženemu posredovanju proti ljudstvu Nigra, kar bodo obravnavali kot vojno napoved".
Vojaški hunti v Burkina Fasu in Maliju sta predtem tudi medsebojno sklenili podoben sporazum, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Tri sosednje države so se zavezale tudi k skupnemu ukrepanju proti terorističnim skupinam in varovanju meja. Skupine, povezane z Al Kaido in Islamsko državo, v Niger pogosto vdirajo iz Malija in Nigerije ter izvajajo napade, delujejo pa tudi znotraj države.
Ecowas grozi s posredovanjem
Združenje zahodnoafriških držav Ecowas zahteva vrnitev demokratično izvoljenega predsednika Mohameda Bazouma na oblast v Nigru. Večkrat so omenili možnost vojaškega posredovanja in aktivirali rezervne vojaške enote, čeprav si še vedno prizadevajo za diplomatsko rešitev.
Mali in Burkina Faso, prav tako državi članici Ecowasa, sta kmalu po vojaškem udaru napovedali, da bo vsakršno mednarodno vojaško posredovanje v Nigru zanju pomenilo vojno napoved.
General Tchiani je v soboto ponovno opozoril na posledice v primeru napada na Niger. Po srečanju z delegacijo Ecowasa v Niameyju je še zatrdil, da cilj hunte ni prevzem oblasti in da "tranzicija ne bo trajala več kot tri leta".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje