Prizor v času protestov. Foto: EPA
Prizor v času protestov. Foto: EPA

Gre za veliko zmago protestnikov, na čelu katerih so bili predvsem mladi. Protesti so zrasli iz spletnih obsodb načtrovanega zvišanja davkov v množična zborovanja - za Ruta je to naresnejša kriza v dveh letih, odkar je prevzel predsedniški položaj.

Med torkovimi protesti proti predlaganemu davčnemu zakonu je po navedbah oblasti umrlo najmanj 22 ljudi, od tega 19 v Nairobiju. Več deset ljudi je bilo ranjenih.

Združenje zdravnikov je opozorilo, da bo število mrtvih še naraslo, predsednik združenja pa je ob tem dejal, da še nikoli ni videl "takšne ravni nasilja nad neoboroženimi ljudmi".

Protestniki so prebili policijske barikade in vdrli v parlament, kjer so povzročili uničenje.

Kenijski obrambni minister Aden Bare je v odziv na izgrede na ulice v pomoč policiji poslal vojsko, predsednik Ruto pa je napovedal, da oblasti ne bodo tolerirale nasilja in brezvladja.

V večernem televizijskem nagovoru je predsednik skupino organiziranih kriminalcev obtožil, da so ugrabili proteste, ki so sicer v številnih drugih mestih potekali mirno. Dogajanje v Nairobiju je ob tem označil za resno grožnjo državni varnosti.

Po poročanju dopisnika AFP-ja je danes v bližini parlamenta okrepljena prisotnost policije, hkrati pa je v zraku še čutiti vonj solzivca. Organizatorji protestov so pozvali k novim mirnim demonstracijam. Oblastem so sporočili, da jih "vseh ne morejo ubiti".

Zaskrbljenost nad razmerami je v imenu generalnega sekretarja ZN-a Antonia Guterresa že izrazil njegov tiskovni predstavnik, ki je ob tem dejal, da je Guterres žalosten zaradi poročil o smrtih in poškodbah, ki jim niso ušli niti novinarji in zdravstveni delavci.