Rudniki urana so na severozahodu Nigra. Foto: Orano
Rudniki urana so na severozahodu Nigra. Foto: Orano

Vojaška hunta je že po lanskem prevratu in prevzemu oblasti v sahelski državi napovedala, da bo znova preučila pravila za rudarjenje tujih družb v državi, ki med drugim predstavlja pet odstotkov svetovnega izkopa urana in je sedmi največji proizvajalec ključne surovine za delovanje jedrskih elektrarn.

"Orano potrjuje, da so nigrske oblasti prevzele operativni nadzor nad podjetjem," so sporočili iz francoske družbe, ki že leta upravlja rudnike urana v Nigru in se je pred preimenovanjem imenovala Areva.

"Orano že več mesecev opozarja na vmešavanje v upravljanje družbe Somair," je francoski koncern zapisal v izjavi za javnost, kjer so navedli, da se odločitve, ki so jih sprejemali na sejah upravnega odbora, ne spoštujejo več. Ob tem so zatrdili, da bodo "branili svoje pravice pred pristojnimi organi", da bi Somairu omogočil normalno delovanje, a niso pojasnili podrobnosti.

Somair je hčerinsko podjetje Orana, v kateri si francoska družba lasti 63,4 odstotka, preostalih 36,6 odstotka pa je v lastništvu nigrske države.

Po lanskem prevratu so se močno poslabšali odnosi med nekdanjo kolonialno oblastnico Francijo in Nigrom, ki je iz države izgnal francoske sile, s katerimi je prej vladna vojska sodelovala v protiterorističnih operacijah v Sahelu.

Orano se je že oktobra odločil za prekinitev proizvodnje v Nigru in kot razlog navedel težke pogoje za delovanje in finančne težave. Že junija je hunta Oranu odvzela dovoljenje za izkoriščanje enega največjih nahajališč urana na svetu Imouraren.

Orano je rudnike upravljal prek skupnih družb, v katerih je imela nigrska država manjšinski delež. Foto: Orano
Orano je rudnike upravljal prek skupnih družb, v katerih je imela nigrska država manjšinski delež. Foto: Orano

Bodo praznino zapolnila ruska in turška podjetja?

Vojaški voditelji Nigra so večkrat jasno povedali, da niso zadovoljni z načinom, kako so tuja podjetja pridobila licence, saj so prepričani, da bi morala država zaslužiti več s svojimi rudninami.

Niger je predstavljal približno 15 odstotkov Oranove proizvodnje urana, ko so njegovi rudniki v afriški državi s polno zmogljivostjo. V družbi so zatrdili, da so ustavitev izvoza urana iz Nigra v celoti nadomestili s povečanjem proizvodnje v rudnikih v Kanadi in Kazahstanu.

Kot piše BBC, obstaja verjetnost, da bodo po prekinitvi odnosov s Francijo in postopnem odhodu francoskih podjetij njihovo mesto zapolnila podjetja iz Rusije in Turčije.

Novembra je nigrski minister za rudarstvo Aarchi Ousmane za rusko tiskovno agencijo povedal, da je na odnose med državama vplivalo tudi to, da Francija ne priznava vojaških oblasti.

"Francoska država je prek svojega voditelja izjavila, da ne priznava sedanjih oblasti v Nigru. Ali se vam zdi prav, da bi mi, država Niger, dovolili francoskim podjetjem, da nadaljujejo črpanje naših naravnih virov?" se je vprašal.

Niger je neodvisnost od Francije dosegel leta 1960, a je še naprej ohranjal tesne odnose z nekdanjo kolonialno silo, ki si ji je z različnimi sporazumi uspelo zagotoviti ekskluzivni dostop do zalog urana v državi.