V petek je maroška policija zaradi povezav z umoroma po vsej državi aretirala še devet ljudi, štirje pa so v priporu že od četrtka. Med racijami so našli elektronske naprave, neregistrirane lovske puške, nože in material, ki bi ga lahko uporabili za izdelavo bomb.
Oblasti sumijo, da za dejanjem stojijo pripadniki Islamske države in tudi četverica, ki so jo aretirali prvo, je v videoposnetkih prisegla zvestobo omenjeni skrajni skupini. Kot je poročala maroška televizija 2M, gre za pastirje, stare med 25 in 33 let.
Okrepitev varnosti
Maroške oblasti so po odkritju trupel okrepile varnost na območju Visokega Atlasa in začasno prepovedale pohodniške izlete.
Če se bo potrdilo, da imata umora povezavo s terorizmom, bi bil to prvi teroristični napad zunaj maroških mestnih območij. "Ideološka identiteta je jasna, ni pa jasna organizacija, s katero so povezani. Tako da vprašanje zdaj je, ali so umora zagrešili neodvisno ali gre za spečo celico?" je v četrtek za New York Times povedal Abdellah Rami, maroški strokovnjak za islamistična gibanja.
Ob tem je Rami poudaril, da si je dejanje za tarčo vzelo "zelo občutljive zadeve, kot je turizem, ki je ključno področje maroškega gospodarstva". "Oblastem je težko zavarovati ta območja, za organizacije, kot je IS, pa je zato laže začeti delovati prav v takih krajih."
Poletje preživela v Sloveniji
Trupli 24-letne Danke Louise Vesterager Jespersen in 28-letne Norvežanke Maren Ueland so našli v ponedeljek, obe pa sta bili obglavljeni. Dekleti, ki sta obiskovali drugi letnik študija na Univerzi USB v Boju na Norveškem in sta se šolali za turistični vodnici, sta bili na poti na 4167 metrov visoki Tubkal, najvišji vrh severne Afrike in priljubljeno pohodniško točko.
Louise Vesterager Jespersen je letošnje poletje preživela v Sloveniji, kjer je tri mesece delala v Posočju kot inštruktorica raftinga, na fotografiji, ki je zaokrožila po medijih, pa nosi majico Športnega centra Bovec.
Na povezave s terorizmom kaže tudi grozljivi videoposnetek umora, ki je zaokrožil po spletu, saj so očitno storilci dejanje snemali na mobilni telefon ene od žrtev in posnetek nato poslali vsem njenim stikom.
Na njem eden od napadalcev med obglavljanjem dekleta večkrat izreče besede "sovražniki Alaha" in govori o "maščevanju za naše brate v Hadžinu". Gre za vas na vzhodu Sirije, ki so jo pretekli teden iz rok IS-ja zavzeli sirski uporniki ob podpori mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA. Danska obveščevalna služba je pristnost posnetka potrdila.
Malo terorističnih napadov
V primerjavi s preostalimi severnoafriškimi državami je bilo v Maroku do zdaj razmeroma malo islamističnih napadov, napadi na turiste pa so sploh izredno redki. Zadnji večji napad je bil aprila 2011, ko je bilo v eksploziji bombe v marakeški kavarni ubitih 17 ljudi. Kljub temu pa se ta priljubljena turistična država že leta bojuje z islamskimi skrajneži in IS-ju se je pridružilo na tisoče Maročanov.
V petek so se Norvežani v Bryneju, obalnem mestu, od koder je prihajala Uelandova, svoji someščanki poklonili s pohodom z baklami, danes pa se je skupina ljudi zbrala pred norveškim veleposlaništvom v Rabatu, da bi tako izrazili podporo družinam žrtev in obsodili terorizem.
"Vse kaže, da sta bila umora politično motivirana in kot taka teroristični dejanji," je dejal danski premier Lars Løkke Rasmussen. "Navdaja me z jezo in gnusom. Ostro obsojam barbarska in bestialna dejanja." "Brutalen in nesmiseln napad na nedolžni osebi" pa je umora obsodila tudi norveška premierka Erna Solberg.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje