Organizatorji so načrtovali več ločenih shodov po prestolnici Kartum, vendar so oblasti ugasnile medmrežne in telefonske povezave, kar je otežilo komunikacijo, poroča BBC. Kljub temu se je množica protestnikov zbrala pred predsedniško palačo, kjer pa je proti njim posredovala policija.
Zdravstveni delavci, naklonjeni protestniškemu gibanju, so sporočili, da so varnostne sile ranile 178 protestnikov, med njimi osem tudi s pravimi naboji. Policija naj bi s solzivcem napadla tudi zgradbo bolnišnice, kjer so oskrbovali protestnike, poroča BBC.
Vojaška hunta je danes sporočila, da so solzivec uporabili zgolj zoper napadalce na varnostne sile in vozila. Na shodu so aretirali 114 ljudi, med protesti pa je bilo ranjenih tudi 58 policistov, so še sporočili iz t. i. varnostnega odbora.
Protesti v Sudanu so izbruhnili po državnem udaru 25. novembra. Po navedbah zdravstvenih delavcev so varnostne sile odtlej ubile 48 protestnikov. Protestnikov ni pomirila niti novembrska vrnitev odstavljenega premierja Abdale Hamdoka na položaj. Prejšnji konec tedna se je zbralo več sto tisoč ljudi, ki zahtevajo popoln umik vojske iz politike.
Protestniki: Vojska je ukradla revolucijo
Vodja državnega udara general Abdel Fatah Al Burhan trdi, da je vojska izvedla državni udar, da bi preprečila državljansko vojno, ker naj bi politične skupine hujskale civiliste proti varnostnim silam. Obljublja prehod v demokracijo in volitve leta 2023. Protestniki na drugi strani obtožujejo vojsko, da je ukradla revolucijo, niz dolgotrajnih protestov, zaradi katerih je bil leta 2019 odstavljen dolgoletni vladar Omar Al Bašir.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje