Po poročanju BBC-ja gre za največjo reformo izobraževalnega sistema po koncu apartheida leta 1994. V skladu z novim zakonom o osnovnem izobraževanju bi lahko starše zaprli do 12 mesecev, če njihovi otroci manjkajo pri pouku ali pa sploh niso vpisani v šolo, ko dopolnijo zahtevano starost.
Zakon uvaja tudi prepoved telesnega kaznovanja v vseh šolah in kazni za tiste, ki bodo tako ukrepali.
Kot trdi vladajoči Afriški narodni kongres (ANC), bodo s predlogom zakona preoblikovali izobraževalni sistem, da bo kos zgodovinskim in današnjim izzivom.
S tem se ne strinja največja opozicijska stranka Demokratično zavezništvo, ki nasprotuje novemu zakonu, saj po njihovem mnenju državi podeljuje preveč nadzora nad šolami, kar bi lahko vodilo v propad izobraževalnega sistema.
Med glasovanjem v parlamentu so poslanci Demokratičnega zavezništva protestirali in napovedali, da bodo šli na ustavno sodišče.
Zaradi velike večine, ki jo ima ANC v parlamentu, je zakon podprlo 223 poslancev, proti pa jih je bilo 83.
Študija iz začetka leta je pokazala, da ima osem od desetih južnoafriških osnovnošolcev do desetega leta starosti težave z branjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje