Največkrat dekletom odstranijo notranje in zunanje sramne ustnice in izrežejo klitoris, čeprav za to ni nikakršnih zdravstvenih razlogov. V kulturi je namreč zakoreninjeno prepričanje, da je to nujno za sloves deklet, izboljšuje pa tudi možnosti za njihovo poroko. A takšne prakse pogosto privedejo do okužb sečil in ledvic, pojava cist, težav pri zanositvi in bolečih spolnih odnosov, piše BBC.
Zagovorniki boja proti ženskemu genitalnemu pohabljenju (v angleščini: FGM – Female Genital Mutilation) so potezo sudanskih oblasti pozdravili, a obenem opozorili, da je treba to prakso ne le kaznovati, ampak popolnoma prepovedati. Za to pa bo potreben čas. "A prvi korak je narejen. Tisti, ki obrezovanje deklet opravljajo, se morajo zavedati, da bodo nosili posledice," je dejala Fatma Naib, predstavnica Unicefa v državi.
Po ocenah Združenih narodov je moralo obrezovanje prestati več kot 200 milijonov žensk in deklet v 31 državah sveta, 27 med njimi je afriških. Neuradno bi bila ta številka lahko še mnogo večja, saj naj bi ta praksa živela v kar 90 državah.
Svetovni voditelji so se obvezali, da bo praksa pohabljanja ženskih spolnih organov do leta 2030 izginila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje