Ugandsko ministrstvo za zdravje je na Twitterju sporočilo, da je žrtev 24-letnik iz omenjene regije, ki je imel simptome ebole in je nato umrl.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred tem sporočila, da je imel mladenič pozitiven izvid na "razmeroma redek sudanski sev" virusa in da je to prvič po več kot desetletju, da so v Ugandi ugotovili ta sev. Bil pa je med šestimi pokojniki, ki jih je v septembru v okrožju Mubende WHO proučeval zaradi sumljivih smrti.
Direktorica regionalnega urada WHO-ja za Afriko Matshidiso Moeti je še povedala, da tesno sodelujejo z ugandskimi zdravstvenimi oblastmi, da bi ugotovili izvor izbruha ebole, medtem ko podpirajo prizadevanja za hitro uvedbo učinkovitih ukrepov za nadzor izbruha.
Doslej so odkrili sedem izbruhov sudanskega seva virusa ebole – štirikrat v Ugandi in trikrat v Sudanu, še navaja WHO.
Uganda, ki meji na Demokratično republiko Kongo, je doslej doživela več izbruhov ebole, nazadnje leta 2019, ko je umrlo najmanj pet ljudi. V DR Kongo so avgusta potrdili nov primer ebole na vzhodu države manj kot šest tednov po koncu epidemije te virusne bolezni na severozahodu.
Virus ebole je eden izmed najnevarnejših povzročiteljev bolezni na svetu. Hemoragična mrzlica, ki jo povzroča, je zelo nalezljiva in ima visoko stopnjo smrtnosti, tudi do 90 odstotkov. Prenaša se s stikom s krvjo ali telesnimi tekočinami okuženih. Glavni simptomi so visoka telesna temperatura, bruhanje in driska ter zunanje in notranje krvavitve.
Prvič so bolezen ugotovili leta 1976 v DR Kongo. Od takrat je v Afriki izbruhnilo več epidemij ebole, ki so zahtevale okoli 15.000 življenj. Izbruhe je težko zajeziti, še posebej v mestnih okoljih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje