Sporazum so podpisali v navzočnosti generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Muna v etiopski prestolnici Adis Abeba. Ban je ob podpisu dogovora izrazil upanje, da bo ta regiji prinesel "obdobje miru in stabilnosti". Obenem pa je opozoril, da gre "zgolj za začetek celovitega pristopa, ki bo zahteval dolgotrajen angažma."
Dogovor, ki bi lahko vodil do vzpostavitve posebne "intervencijske brigade" ZN-a na vzhodu DR Kongo, so podpisali voditelji in predstavniki 11 držav iz regije Velikih jezer. Prav tako predvideva nove politične napore v smeri zagotavljanja miru.
Sence ruandskega genocida
Od lani, ko so se uporniki iz Gibanja 23. marec (M23) z oboroženo vstajo dvignili proti vladi, je bilo v državi razseljenih že skoraj 800.000 ljudi. V ozadju dogajanja so sicer stara nasprotja med Hutuji in Tutsiji, ki so leta 1994 vodila v genocid nad Tutsiji v Ruandi.
Uporniki trdijo, da želijo izboljšati pogoje za življenje ljudi v državi. ZN pa jih obtožuje, da jih podpira Ruanda. Ta je v notranje zadeve svoje zahodne sosede močno vpletena, odkar so se odgovorni za genocid leta 1994 množično zatekli tja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje