Iranski mediji ne poročajo o
Iranski mediji ne poročajo o "izginotju" Ahmadinedžada. Foto: EPA

Ahmadinedžada že osem dni ni bilo videti v javnosti, kar je dokaj nenavadno, saj mu je do zdaj vedno prijala medijska pozornost in je rad izkoristil vsako priložnost, da nagovori rojake ali svetovno javnost. V zadnjih osmih dneh je tako izpustil dve seji vlade in odpovedal obisk svetega mesta Kom.

O trenjih med Ahmadinedžadom in verskim vodstvom se je govorilo že v preteklosti, zadnji spor pa je izbruhnil, ko je Ahmadinedžad 17. aprila odstavil ministra za obveščevalno dejavnost Hejdarja Moslehija, vendar pa njegova odločitev ni obveljala, saj ga je vrhovni verski vodja ajatola Hamenej nemudoma znova postavil za ministra.

Medtem ko Ahmadinedžada ni bilo videti na zadnjih sejah vlade, pa je bil Moslehi znova navzoč. Moslehi velja za tesnega zaveznika Hameneja.

Celo pozivi po odpoklicu
V pismu, ki ga je podpisalo več kot 210 izmed 290 iranskih poslancev, so Ahmadinedžada pozvali, naj spoštuje odločitev ajatole Hameneja in sprejme ponovno imenovanje Moslehija za ministra ter se udeleži vladnih zasedanj. "Od tebe pričakujemo privrženost vrhovnemu vodji in konec temu, kar izrabljajo naši sovražniki," so zapisali poslanci. Nekateri poslanci so celo pozvali k odstavitvi Ahmadinedžada s predsedniškega položaja.

Skupina konservativnih poslancev se je danes srečala z Ahmadinedžadom, ki je po njihovih besedah obnovil svojo zvestobo Hameneju in nato vodil sejo vladnega kabineta.

Iranska opozicija po poročanju Guardiana domneva, da Hameneja skrbi naraščajoča moč Ahmadinedžada in še posebej vodje njegovega kabineta Esfandiarja Rahima Mašaeija. Hameneja naj bi še posebej skrbelo za dva položaja v vladi, ministrstvo za zunanja zadeve in ministrstvo za obveščevalno dejavnost, kjer je imel tradicionalno velik vpliv.

Lani decembra je Ahmadinedžad odstavil zunanjega ministra Manučerja Motakija, medtem ko se je ta mudil na obisku v Afriki. Predsednik je Motakija odstavil brez posvetovanja s Hamenejem.

Ahmadinedžad je deležen tudi kritik, da je v zadnjih letih izgubil milijarde dolarjev od prihodkov od nafte. Iran ima v zadnjih letih resne gospodarske težave zaradi sankcij, ki jih je mednarodna skupnost uvedla zaradi spornega iranskega jedrskega programa.