V pismu se je dotaknil večih tem, ki delijo njuni državi in svet, ni pa še znano, ali je v njem govora tudi o jedrskem vprašanju. V Beli hiši o pismu uradno ne vedo ničesar, saj ga niso prejeli.
Kot so dejali v kabinetu iranskega predsednika, je bilo pismo poslano švicarskemu veleposlaništvu v Teheranu, ki v Iranu od leta 1981 zastopa tudi ameriške interese. Švicarski veleposlanik Philippe Wleti je potrdil prejem pisma in dejal, da ga bo v kratkem izročil ameriškemu predsedniku. ZDA in Iran sta diplomatske odnose prekinila leta 1980, potem ko so iranski skrajneži leta 1979 zasedli ameriško veleposlaništvo v Teheranu in tam 444 dni zadrževali 52 ljudi.
Direktor za obveščevalne dejavnosti John Negroponte je dejal, da je pismo namenoma poslano tik pred obravnavo iranskega vprašanja v Varnostnem svetu.
VS zaenkrat brez soglasja
Zunanji ministri stalnih članic VS-a in Nemčije bodo namreč v New Yorku na delovni večerji nadaljevali z razpravo o korakih za rešitev jedrskega spora z Iranom, potem ko čez dan niso dosegli dogovora o resoluciji. To so pripravile Velika Britanija, Francija in Nemčija, ki so iranski jedrski program označile kot grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.
Zahod želi z resolucijo obuditi sedmo poglavje ZN-ovega statuta, ki proti kršiteljicam omogoča uvedbo ukrepov oziroma celo napoved vojne, vendar mora biti v vsakem primeru predtem sprejeta še ena resolucija.
Rusija in Kitajska resoluciji, ki bi omogočila vojaški poseg v Iranu, nasprotujeta, a slednja je napovedala, da veta ne bo uporabila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje