Paul Whelan med branjem sodbe v Moskvi. Foto: Reuters
Paul Whelan med branjem sodbe v Moskvi. Foto: Reuters

Sodnik je ob razglasitvi sodbe napovedal, da bo Whelan zaporno kazen prestajal v kazenskem taborišču. Obdolženec je takoj napovedal, da se bo na odločitev pritožil.

50-letni Whelan, ki je tudi britanski, iranski in kanadski državljan, je v sklepni besedi na sodišču zatrdil, da ni kriv. Tudi priče so potrdile, da ni novačil tajnih sodelavcev niti zbiral tajnih informacij, je dejal njegov odvetnik Šerebenkov.

Ameriški veleposlanik v Moskvi John Sullivan se je odzval, da gre za "skrivno sojenje, v katerem niso bili podani nobeni dokazi", so sporočili z ameriškega veleposlaništva. Sullivan, ki je bil tudi na izreku sodbe, je dejal, da sojenje predstavlja "hude kršitve človekovih pravic in mednarodnih pravnih norm".

"Ravnanje ruskih oblasti je bilo grozno"

Pozneje se je odzval tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo in dejal, da so ZDA zaradi odločitve sodišča ogorčene. Ocenil je tudi, da Whelan ni bil deležen pravičnega sojenja. "Ravnanje ruskih oblasti s Paulom Whelanom je bilo grozno," je dejal Pompeo.

Nekdanjega ameriškega marinca je rusko tožilstvo obtožilo pridobivanja tajnih informacij, zanj so zahtevali 18 let zapora. Po trditvah ruske obveščevalne službe FSB so ga ujeli med vohunjenjem. Dodali so, da je imel pri sebi ključ USB s tajnimi podatki. Aretirali so ga decembra leta 2018.

Vohunjenje ali udeležba na poroki?

Whelanova družina odločno zanika, da bi šlo za vohunjenje, in vztraja, da je bil v Moskvi na prijateljevi poroki. 50-letnik je sicer pogosto potoval v Moskvo turistično in poslovno. Med aretacijo je bil zaposlen pri ameriškem podjetju BorgWarner, ki proizvaja avtomobilske dele.

Sodba bi lahko še zaostrila že tako napete odnose med Moskvo in Washingtonom.