"Vrnil sem se, ker imamo priložnost, da končamo ta konflikt. To je trenutek odločitve. Tukaj v Bejrutu sem zato, da jo olajšam, vendar je na koncu odločitev o končanju konflikta odvisna od vpletenih strani," je dejal Hochstein na novinarski konferenci po srečanju s predsednikom parlamenta Nabihom Berijem, ki v pogovorih o prekinitvi ognja posreduje v imenu Hezbolaha.
Pozneje naj bi se odposlanec ZDA srečal tudi s premierjem Nadžibom Mikatijem. Hezbolah je medtem sporočil, da bo njihov vodja Naim Kasem danes imel nagovor, a so govor preložili, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je v ponedeljek sporočil, da je Washington tako Libanonu kot Izraelu posredoval predloge za prekinitev ognja, in dodal, da si ZDA prizadevajo za popolno izvajanje resolucije Varnostnega sveta ZN-a 1701, s katero se je leta 2006 končala zadnja vojna med Izraelom in Hezbolahom.
Številni libanonski uradniki so sicer že v petek potrdili, da vlada v Bejrutu preučuje ameriški predlog. Eden od njih je nato v ponedeljek izjavil, da je bil v pogovorih dosežen napredek in da ima Libanon pozitivno mnenje o predlogu.
Po navedbah libanonskih virov predlog ZDA obsega 13 točk in temelji na resoluciji Varnostnega sveta ZN-a 1701. Če bo dogovor dosežen, bosta Washington in Pariz objavila skupno izjavo, nato pa bo sledilo 60-dnevno premirje, med katerim bo Libanon premestil svoje enote na južno obmejno območje blizu Izraela.
Izrael zahteva svobodo ukrepanja proti Hezbolahu
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sicer v ponedeljek dejal, da bo Izrael še naprej vojaško deloval proti Hezbolahu, tudi če bo dosežen dogovor o prekinitvi ognja.
To je ponovil tudi izraelski minister za energijo Eli Koen, ki je v torek dejal, da "potekajo pogovori z Libanonom", vendar je ponovil, da bo Izrael v dogovor privolil le, če bodo izpolnjene vse njegove zahteve. Te vključujejo premik Hezbolaha od meje, vrnitev prebivalcev na severu Izraela na svoje domove, izraelske sile pa morajo imeti "popolno svobodo delovanja, ne le v primeru napada, ampak tudi če bi Hezbolah poskušal obnoviti svojo moč", je dejal.
Libanon je zavrnil, da bi Izraelu zagotovil svobodo delovanja, Beri pa je prejšnji teden dejal, da ameriški predlog tega ne omenja.
Unicef: V izraelskih napadih na Libanon od oktobra umrlo najmanj 200 otrok
V Libanonu je od septembrske okrepitve napadov izraelskih sil na pripadnike šiitskega gibanja Hezbolah umrlo najmanj 200 otrok, 1100 je bilo ranjenih, še več je travmatiziranih, so sporočili iz Sklada ZN-a za otroke (Unicef).
"Kljub več kot 200 ubitim otrokom v Libanonu v manj kot dveh mesecih se je pojavil skrb vzbujajoč vzorec: tisti, ki so zmožni ustaviti nasilje, se na njihovo smrt ne odzivajo," je na srečanju z novinarji v Ženevi povedal tiskovni predstavnik Unicefa James Elder. To pomeni, da so vsak dan umrli trije otroci.
Gibanje Hezbolah vse od lanskega oktobra redno obstreljuje Izrael v znak podpore s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas. V napadih izraelskih sil pa je v Libanonu po podatkih tamkajšnjih oblasti umrlo najmanj 3510 ljudi, največ od septembra, ko so okrepili napade, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Podobno kot v Gazi se tudi v Libanonu nesprejemljivo tiho spreminja v sprejemljivo. In strašljivo se počasi spreminja v pričakovano," je povedal Elder.
Po njegovih navedbah je oktobra lani v Libanonu umrlo najmanj 231 otrok. Opozoril je tudi na več sto tisoč otrok, ki so v državi ostali brez strehe nad glavo, in na nesorazmerno škodo izraelskih napadov na infrastrukturo, ki jo uporabljajo tudi otroci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje