Mussomeli, ki je bil nocojšnji gost Odmevov, je o aferi "Cablegate", kot svetovni mediji že imenujejo diplomatsko krizo, ki jo je sprožila objava zaupnih diplomatskih dokumentov, dejal še, da se je cilj WikiLeaksa ob objavi popolnoma izrodil. "Njihov namen je bil večja preglednost in odprtost delovanja politike, a dosegli so ravno nasprotno, saj so tudi vlade samo ljudje in tem ljudem se zdaj zdi, da si izdal njihovo zaupanje," je dejal veleposlanik.
In navedba WikiLeaksa, da naj bi bil Pahorjev obisk Obame pogojevan s sprejetjem zapornika iz Guantanama? Mussomeli to kategorično zanika in trdi, da ameriška diplomacija nikakor ni izsiljevala Slovenije. "Bistveni problem WikiLeaksa je, da razkriva le drobce celotnega sporazumevanja. V diplomaciji imaš pač najrazličnejše ideje, kako izpeljati zadevo."
Dve leti brez veleposlanika
Mussomelija je Slovenija dobila po kar dveletnem "mrku" ameriškega veleposlanika, in sam priznava, da to res ni najbolje za odnose med državama, ki sta sicer zelo dobri zaveznici. O slovenski gospodarski odprtosti je povedal, da se da storiti na tem področju še precej, da bi bila Slovenija privlačnejša za vlagatelje - po njegovem sta glavni težavi pri nas, da je trg preveč rigiden in da ima vlada prevelik lastniški delež v podjetjih.
Je pa veleposlanik pohvalil slovensko udejstvovanje na Balkanu: "Slovenija dosega čudeže na balkanskem področju. Vse ve in ima dobre povezave, da lahko ponudi vodstvo, znanje o tej regiji, ki ga Američani in večina Evropejcev nimajo. Slovenija je lahko posrednik."
Ni šlo tudi brez tistega za Američane mučnega vprašanja - je zmaga v Afganistanu mogoča? "Če zmaga pomeni uničenje vseh, ki sovražijo Zahod, potem je odgovor ne. Lahko pa ustvarimo stabilno prihodnost za tamkajšnje prebivalstvo - čeprav to ne bo lahko."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje