Po Annanovem poročanju pa je režim Bašarja Al Asada privolil v to, da do 10. aprila delno vzpostavi premirje pri zatiranju protivladnega upora. Po besedah nekdanjega generalnega sekretarja ZN-a bi se moralo nato v roku 48 ur popolnoma prekiniti nasilje v Siriji, v katerem je v zadnjem letu umrlo več kot 10 tisoč ljudi.
Ganski diplomat je 15-članski VS pozval, naj razmisli o oblikovanju opazovalne misije, ki bi nadzorovala uresničevanje mirovnega načrta, predvsem pa naj določi datumski rok za uveljavitev mirovnega načrta. V okviru prekinitve nasilja bi bilo prepovedano vsako premeščanje in nameščanje vojaških sil v mestih, težka oborožitev bi se umaknila z ulic in cest, varnostne sile pa bi začele umik v vojašnice in oporišča.
- politični proces v domeni Sircev, ki naj odgovori na želje in skrbi državljanov;
- prekinitev oboroženega nasilja v kakršnkoli obliki in z vseh strani pod nadzorstvom Zduženih narodov;
- vse strani zagotovijo varnost in podporo človekoljubni pomoč na vseh območjih, ki so jih prizadeli spopadi;
- oblasti morajo pospešiti izpustitev in obseg pridržanih državljanov;
- oblasti dovolijo prosto gibanje novinarjem po vsej državi;
- oblasti morajo spoštovati svobodo združevanja in pravico do mirnih protestov.
Bodo Rusi znova uporabili veto?
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem med ponedeljkovim obiskom v Armeniji zavrnil pozive arabskih in zahodnih držav, da bi sirskim oblastem določili skrajni rok za izvedbo Annanovega načrta. Takšen sklep so v nedeljo v Carigradu sklenili na vrhu "prijateljev Sirije", kjer pa Rusije in Kitajske kot zagovornic Sirije ni bilo.
"Ultimati in umetni skrajni roki le redko pomagajo," se je Lavrov odzval na poziv "prijateljev Sirije", da naj se predsedniku Bašarju Al Asadu določi skrajni rok za izvedbo Annanovega predloga za končanje nasilja v državi, zaradi katerega je v zadnjem letu dni umrlo že več kot deset tisoč ljudi.
SNS za Zahod in Arabce zdaj legitimni predstavnik
"Kofi Annan ima mandat Varnostnega sveta ZN-a in na Varnostnem svetu je, da sprejme odločitev, kdo spoštuje načrt in kako," je poudaril Lavrov. Poleg tega lahko po njegovih navedbah le VS ZN-a, v katerem ima Rusija pravico veta, določi, kakršen koli časovni rok za Al Asada.
Članice skupine prijateljic Sirije so sicer v nedeljo tudi ugodile prošnjam opozicijskega Sirskega nacionalnega sveta in ga priznale za "legitimnega predstavnika sirskega ljudstva". Zadnji je v ponedeljek v sporočilu za javnost zapisal, da "se poskuša sirski režim, ki ga čaka skorajšnji padec, zateči k izvedbi svojega zadnjega načrta in razdeliti državo".
Opozicija: Režim spodbuja sektaštvo
Po navedbah poročila si režim v Damasku prizadeva na naselitvenih območjih alavitov vzpostaviti državo na podlagi verske pripadnosti. Alaviti predstavljajo okoli enajst odstotkov sirskega prebivalstva, zasedajo pa vodilne položaje v policijskih silah, tajnih službah in vojski. Suniti medtem predstavljajo večino - 74 odstotkov - tamkajšnjega prebivalstva, preostalo prebivalstvo pa pripada druzom, ismailitom in različnim krščanskim ločinam.
Rdeči križ na pogovorih v Damasku
V Sirijo je medtem dopotoval predsednik Mednarodnega odbora Rdečega križa Jakob Kellenberger. Ta se bo med obiskom sešel z ministri, pristojnimi za humanitarne in notranje zadeve, so sporočili iz ICRC-ja.
"Odločen sem, da ICRC in Rdeči polmesec v Siriji razširita svojo prisotnost, spekter in obseg dejavnosti za potrebe ranljivih ljudi," je dejal Kellenberger na začetku misije v Siriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje