Samsung naj bi dajal donacije neprofitnim ustanovam, ki jih je vodila prijateljica Parkove Čoj Sun Sil, v zameno pa dobival ugodnosti od vlade. Li in Samsung Group zanikata krivdo.
Po zaslišanju Lija, sedanjega podpredsednika družbe Samsung Electronics, je okrožno sodišče v Seulu zanj izdalo priporni nalog. Kot so sporočili, so se za to odločili zaradi dodatnih dokazov o krivdi. 48-letnik naj bi bil zdaj v preiskovalnem priporu.
Preiskava proti največjemu južnokorejskemu industrijskemu koncernu je povezana s korupcijsko afero, ki je z oblasti odnesla južnokorejsko predsednico Park Gen Hje.
Niz obtožb
Lijevo pridržanje ni le udarec za Samsung, temveč bi po mnenju analitikov lahko vplivalo tudi na odločitev ustavnega sodišča, ki preverja obtožbe o korupciji, zlorabi položaja in kršenju ustavnih dolžnosti, kar visi nad Park Gen Hje, in naj bi razsodilo o dokončni odstavitvi predsednice.
Liju grozi obtožnica zaradi korupcije, poneverb in krive prisege. Obtožili naj bi ga tudi prikrivanja dobička, pridobljenega s kaznivimi dejanji.
Samsung naj bi neprofitnim ustanovam, ki jih je vodila prijateljica predsednice Čoj Sun Sil, doniral veliko denarja, v zameno pa dobil politično podporo za združitev dveh hčerinskih podjetij koncerna pred dvema letoma. Po navedbah preiskovalcev naj bi šlo za 35,2 milijona evrov.
Samsung je očitke o korupciji že zavrnil. "Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da se bo v sodnem postopku izkazala resnica," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Po Lijevi aretaciji so vrednosti delnic Samsunga na azijskih borzah že padle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje