"V Armeniji te dni razpravljamo o številnih novih priložnostih, in ne bom razkril nobene skrivnosti, če rečem, da to vključuje tudi članstvo v Evropski uniji," je Mirzojan ob robu diplomatskega foruma v Antalyi dejal v pogovoru za turško televizijo TRT World.
Nekdanja država Sovjetske zveze vse od leta 2018, ko je na oblast prišel zdajšnji premier Nikol Pašinjan, krepi vezi z Evropo in Združenimi državami Amerike ter se oddaljuje od tradicionalne zaveznice Rusije. Erevan je v zadnjem obdobju večkrat poudaril, da ruske invazije v Ukrajino ne podpira, Pašinjan pa je Kremelj obtožil, da skuša spodkopavati njegovo vlado.
Država, ki meji na Gruzijo, Azerbajdžan, Iran in Turčijo, se od Moskve oddaljuje tudi zaradi odnosov z Azerbajdžanom – kot je znano, so odnosi med Azerbajdžanom in Armenijo že vse od razpada Sovjetske zveze napeti predvsem zaradi Gorskega Karabaha. Armenija se je pri tem za pomoč dolgo zanašala na Moskvo, a je ta v zadnjem obdobju več podpore namenila Azerbajdžanu.
Azerbajdžan je, kot je znano, septembra lani znova prevzel nadzor nad Karabahom v bliskoviti vojaški operaciji, kar je sprožilo množičen beg skoraj vseh etničnih Armencev iz pokrajine. Separatistična republika Gorski Karabah oziroma republika Arcah, kot so jo imenovali tam živeči Armenci, je nato letos prenehala obstajati.
Državi sta se začeli tudi pogovarjati o sporazumu za uradno končanje spora, od takrat je tudi na meji med njima mirneje. V zadnjih mesecih so pogovori zastali, strani pa se vzajemno obtožujeta, da sabotirata diplomatski proces.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje