Avstralski kmetje opozarjajo, da lahko prepoved izvoza uniči številne kmetije. Foto: EPA
Avstralski kmetje opozarjajo, da lahko prepoved izvoza uniči številne kmetije. Foto: EPA
Aktivisti za pravice živali
Borci za varstvo pravic živali že dolgo opozarjajo na vprašanje izvoza živine. Foto: EPA

Organizacije proti mučenju živali so zagnale alarm, potem ko so se na televiziji pojavili posnetkih, na katerih je bilo videti, kako pred zakolom udarjajo, bičajo in pohabljajo govedo.

Zaradi nečloveškega ravnanja z živino so začele pritiskati na avstralsko laburistično vlado, ki se je nato odločila, da za šest mesecev začasno ustavi izvoz goveda v Indonezijo. Izvoz goveda v to azijsko državo letno Avstraliji navrže 342 milijonov dolarjev.

Vlada v Canberri bo ponovno pregledala tudi izvoz živega goveda na tuje trge, vključno z Bližnjim vzhodom, je napovedal kmetijski minister Joe Ludwig, ki je dejal, da mora izvoz živega goveda temeljiti na sposobnosti človeškega ravnanja z živalmi.

Izvoz v Indonezijo bodo ponovno zagnali šele, ko se bodo z gotovostjo prepričali, da se spoštujejo ta pravila.

Za mučenje vedeli že prej
Lyn White iz avstralske organizacije za varstvo živali Animals Australia, ki je posnela grozljive prizore mučenja živali, je dejal, da bi moralo do ustavitve izvoza priti že prej, saj so že več let vedeli za kruto ravnanje z živalmi v Indoneziji.

Avstralija na leto v Indonezijo izvozi okoli pol milijona glav goveda, kar predstavlja 60 odstotkov vsega avstralskega izvoza živega goveda. Največji tekmec Avstralije v svetovni trgovini z živino je Brazilija.

Avstralska konservativna opozicija, ki ima močno podporo pri kmetih, je ukrep manjšinske vlade označila za brezobziren, saj bo prizadel avstralske izvoznike goveda, opozarjajo pa tudi na morebitno skrhanje trgovinskih in varnostnih odnosov z Indonezijo.

Prejšnja avstralska vlada pod vodstvom konservativcev je leta prepovedala izvoz goveda in ovac v Savdsko Arabijo med letoma 1991 in 2000, potem ko je na poti do Perzijskega zaliva umrlo na stotine živali.

V spodnjem posnetku si lahko ogledate prispevek Lyn White o ravnanju z govedom v Indoneziji.