Premier Fumio Kišida je že napovedal nov dogovor o odškodninah žrtvam in te so odločitev sodišča pozdravile.
"Skrajno nepravično in absolutno nesprejemljivo bi bilo, da se država izogiba odškodninam," je zapisalo sodišče v razsodbi, ki jo navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Japonska vlada priznava, da je bilo po zakonu, ki je veljal med letoma 1948 in 1996, brez privolitve steriliziranih okoli 16.500 ljudi z duševnimi in dednimi boleznimi. S privolitvijo je bilo steriliziranih še 8500 ljudi, vendar odvetniki trdijo, da so to prav tako prisilna dejanja zaradi pritiska, ki so mu bili posamezniki tedaj izpostavljeni.
Kišida bi se osebno srečal z žrtvami
Premier je napovedal, da bo vlada na podlagi razsodbe vrhovnega sodišča žrtvam hitro izplačala odškodnine, hkrati pa nameravajo z žrtvami spregovoriti še o drugih načinih, kako se jim lahko oddolžijo. V imenu japonske vlade se je tudi opravičil za politiko, ki je poteptala človekovo dostojanstvo žrtev, in izrazil pripravljenost, da se v prihodnjih tednih osebno sreča z žrtvami in prisluhne njihovim zgodbam.
Skupina žrtev je pozdravila razsodbo, a vseeno kritizirala vlado. "Neodgovornosti vlade in odsotnosti njenega zavedanja o človekovih pravicah ne moremo pozabiti kot tudi ne tega, da je dogajanje, ki je danes opisano kot največja kršitev človekovih pravic v japonski povojni zgodovini, ostalo tako dolgo nerešeno," so zapisali v izjavi.
Postopek po nezadovoljivi odškodnini
Japonski parlament je leta 2019 sprejel zakonodajo, ki za žrtve predvideva 3,2 milijona japonskih jenov (18.500 evrov) odškodnine. Žrtve so tedaj ocenile, da gre za prenizek znesek v primerjavi s trpljenjem, ki jim je bilo povzročeno. Zato so takrat začele postopek na sodišču.
V preteklih letih so o tem že razsojala okrožna sodišča, ki so bila v sodbah neskladna. Nekateri sodniki so državi odredili plačilo odškodnine, medtem ko so drugi primere opustili, saj da je že pretekel 20-letni zastaralni rok.
Japonska vlada se je danes iskreno opravičila tudi za zakonodajo iz leta 2019, pri čemer višine nove odškodnine niso omenjali, še poroča AFP.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje