Oblasti na Kitajskem so zaskrbljene, da se rojeva premalo otrok. Foto: AP
Oblasti na Kitajskem so zaskrbljene, da se rojeva premalo otrok. Foto: AP

Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning je v četrtek dejala, da bo Peking v prihodnje tujim državljanom dovolil posvojitev kitajskih otrok le v primeru, če gre za njihove sorodnike. Razloga za to odločitev ni pojasnila, dejala je le, da je v skladu z mednarodnimi sporazumi.

Napovedana prepoved je povzročila negotovost zlasti za več sto družin v ZDA, ki so trenutno v postopku posvojitve otrok iz Kitajske, poroča britanski BBC. V Združenih državah so namreč v zadnjih 30 letih posvojili več kot 82.000 kitajskih otrok, kar je največ med vsemi državami.

Kitajska je mednarodne posvojitve uzakonila leta 1990, od takrat je bilo iz tujine posvojenih vsaj 150.000 kitajskih otrok.

V Pekingu so ameriškim diplomatom pojasnili, da se bodo vsi postopki za posvojitev zaustavili, razen v primeru izjeme za sorodnike. Mao Ning se je ob tem zahvalila družinam "za njihovo željo in ljubezen pri posvojitvi otrok iz Kitajske". Washington je od kitajskega ministrstva za zunanje zadeve zahteval pojasnila.

Število prebivalcev se je prvič po 60 letih zmanjšalo

Na Kitajskem je bila sicer dolga leta v veljavi t. i. politika enega otroka, zaradi katere so se morale številne družine odpovedati svojim otrokom, preden so jo leta 2016 ukinili. Oblasti so namreč trenutno bolj zaskrbljene, da se na Kitajskem rojeva premalo otrok, spopadajo se tudi s staranjem prebivalstva.

Pomagale niso niti novi ukrepi, ki jih je Peking uvedel z namenom spodbujanja rodnosti. Kitajska vlada je med drugim ponudila tudi davčne olajšave in boljše zdravstveno varstvo mater, poročenim parom pa so dovolili imeti do tri otroke

Ukrepi niso pripeljali do trajnega povečanja števila rojstev in leta 2023 se je skupno število prebivalcev v državi prvič po 60 letih zmanjšalo.

Kritiki so večkrat opozarjali, da sta kitajski program posvojitev in politika enega otroka ustvarila podzemni trg tihotapljenja otrok. Pomisleke glede mednarodnih posvojitev so izrazile številne države, piše BBC, agenciji za posvojitve v tujini sta že zaprli Danska in Nizozemska.