"Glede na nova dejstva menim, da je za zaščito Republike Koreje in njenega ljudstva potrebna hitra odstavitev predsednika Yoon Suk Yeola," je dejal Han, vodja Stranke ljudstva moči (PPP), ki ji pripada tudi predsednik države.
Kot je dodal Han, obstaja velika nevarnost za ponovitev skrajnih ukrepov, podobnih razglasitvi vojnega stanja, kar bi lahko Južno Korejo in njene državljane spravilo v veliko nevarnost. Predsednikova odstavitev je po besedah Hana pomembna tudi zato, ker Yoon ni priznal zgrešenosti svoje odločitve in ni ukrepal proti pripadnikom vojske, ki so nezakonito posredovali po razglasitvi vojnega stanja.
Han si je morda premislil tudi zato, ker je prišlo na dan, da je Yoon v torek, ko je razglasil vojno stanje, ukazal tudi njegovo aretacijo, ob tem pa tudi aretacijo vodje opozicije Lee Jae-Myunga in predsednika parlamenta Woo Won-shika, piše BBC. Han je dodal, da je vse omenjene predsednik nameraval zapreti v zapor v mestu Gvačeon. "Obstajajo trdni dokazi, da je Yoon ukazal aretacije ključnih političnih osebnosti, tudi mene, na podlagi obtožb o protidržavnosti. To pa Korejo in njene ljudi postavlja v veliko tveganje," je dejal Han.
Pred glasovanjem napovedani množični protesti
Parlament naj bi po napovedih o odstavitvi Yoona glasoval v soboto ob 17.00 po tamkajšnjem času, predlog za to je vložila opozicija. Kako bo glasovala vladajoča stranka, še ni znano, saj je njeno vodstvo kljub izjavam njenega voditelja Hana sporočilo, da odstavitve predsednika ne bodo podprli. Za sprejetje predloga je potrebna dvotretjinska večina. Opozicija ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev, PPP pa 108. Njegovo morebitno odstavitev bo nato moralo potrditi še ustavno sodišče.
Za soboto sta v Seulu pred glasovanjem o odstavitvi predsednika napovedana tudi množično protestno zborovanje in pohod, na katerem po napovedih policije pričakujejo več deset tisoč ljudi, organizatorji zborovanja pa napovedujejo približno 200.000 ljudi.
Šokiral z razglasitvijo vojnega stanja
Yoon je v torek z razglasitvijo vojnega stanja začasno ukinil civilno pravo. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Preobrat se je zgodil, ko so se poslanci prebili v parlament mimo vojakov, pri čemer so jim pomagali uslužbenci parlamenta tudi z gasilnimi aparati, in uspelo jim je izglasovati preklic vojnega stanja, medtem ko je pred parlamentom protestiralo več tisoč ljudi.
V okviru preiskave suma vstaje je medtem poveljnik posebnih enot povedal, da mu je obrambni minister ukazal, naj po razglasitvi poslance spravijo iz parlamenta. Za preiskavo suma vstaje, ki jo je zahtevala opozicija, so ustanovili posebno 120-člansko skupino preiskovalcev, je povedala južnokorejska policija.
Obrambno ministrstvo pa je sporočilo, da je suspendiralo tri višje poveljnike, ki so sodelovali v operaciji ob razglasitvi vojnega stanja, zaradi česar je prišlo do napotitve vojakov v parlament.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje