Forum za kitajsko-afriško sodelovanje poteka od leta 2000, in sicer na vsaka tri leta. Foto: Reuters
Forum za kitajsko-afriško sodelovanje poteka od leta 2000, in sicer na vsaka tri leta. Foto: Reuters

"Kitajska je pripravljena poglobiti sodelovanje z afriškimi državami na področju industrije, kmetijstva, infrastrukture, trgovine in naložb," je dejal Ši. Napovedal je, da bo Kitajska pomagala ustvariti vsaj milijon delovnih mest v Afriki.

Ši je približno 50 voditeljem afriških držav, ki se udeležujejo vrha v Pekingu, obljubil partnerstvo na področjih, kot so vojska, izobraževanje in usposabljanje, trgovina, razvoj kmetijstva in obnovljivi viri energije, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Med drugim je poudaril, da bo Kitajska Afriki pomagala "spodbujati do okolja prijazno modernizacijo in zeleni prehod."

Ši je opeval kitajsko-afriško prijateljstvo, ki da "ostaja trdno in se z generacijami krepi ne glede na to, kako se svet spreminja". Kritičen je bil do vloge Zahoda pri razvoju Afrike. Modernizacija je pravica vseh držav, proces zahodne modernizacije pa je mnogim državam v razvoju prinesel veliko trpljenja, je opozoril.

Guterres: Kitajski dosežki nudijo bogastvo izkušenj

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je voditeljem sporočil, da kitajski izjemni razvojni dosežki Afriki nudijo bogastvo izkušenj in znanja, pri tem pa poudaril uspehe Pekinga na področju izkoreninjanja revščine.

Kitajski in Afriki je zagotovil podporo ZN-a pri njunem sodelovanju.

Guterres je prav tako izrazil prepričanje, da je čas, da se popravijo "zgodovinske krivice" proti Afriki. Kot je dejal, je nezaslišano, da Afrika nima stalnega sedeža v Varnostnem svetu ZN-a.

Forum za kitajsko-afriško sodelovanje, kot se dogodek uradno imenuje, poteka od leta 2000, in sicer na vsaka tri leta.