Za številne otoške države je vprašanje dvigovanja morske gladine, kar je ena izmed posledic podnebnih sprememb, vprašanje obstanka. To je tudi njihovo glavno sporočilo na mednarodnih forumih: da so, čeprav so med najmanj odgovornimi za podnebne spremembe, med najbolj ranljivimi za njihove posledice.
Čas za ukrepe, s katerimi se še lahko izognemo najhujšemu scenariju, se izteka, sporočajo tudi udeleženke vrha foruma pacifiških držav, ki je do danes potekal na Fidžiju.
"Za nas je zelo pomembno, da se do naslednje podnebne konference vse države zavežejo k opustitvi premoga in drugih fosilnih goriv," je med drugim poudaril fidžijski premier Frank Bajnimarama, in to v času, ko zaradi ukrajinske krize in zaostrenih odnosov z Rusijo evropske države govorijo o nujnosti podaljšanja uporabe premoga.
Kitajski naklonjeni Kiribati izstopil iz foruma
Voditelji so poudarili tudi nujnost enotnega nastopa v mednarodni skupnosti, kar je še posebej pomembno v luči ameriško-kitajskega rivalstva za prevlado v tihooceanski regiji.
Ob tem so zavrnili kitajsko pobudo o varnostni in trgovinski zvezi z nekaterimi članicami pacifiškega foruma in možnost vzpostavitve tujih vojaških oporišč v njihovih državah.
Kiribati in še nekatere druge Kitajski naklonjene države pa so pred začetkom vrha sporočile, da se ga ne bodo udeležile, in izstopile iz foruma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje