Aktivna faza vaj se je začela v jutranjih urah z vajami bojnih letal, protiletalskih enot in simulacijami odstranjevanja min v Japonskem morju. "Posadke bojnega letalstva se bodo urile v prestrezanju zračnih ciljev in izvajanju zračnih napadov na zemeljske cilje," je rusko obrambno ministrstvo navedlo v izjavi in objavilo posnetke, na katerih je videti vojaška letala, ki vzletajo, letijo v formaciji in izvajajo manevre.
Po navedbah Moskve bo v vajah sodelovalo več kot 50.000 vojakov, ki bodo uporabili več kot 5000 enot vojaške opreme, vključno s 140 letali in 60 vojaškimi ladjami.
Vaje bodo predvidoma potekale do 7. septembra na 13 vojaških vadiščih v vzhodni Sibiriji, na daljnem vzhodu Rusije in v Japonskem morju.
Potekale bodo pod poveljstvom ruskega generalštaba, obsegale pa bodo usposabljanje za obrambne in napadalne akcije na kopnem, v zraku ter v Japonskem in Ohotskem morju.
Kitajska: Sodelovanje del sporazuma z Rusijo
Na vajah sodeluje tudi ključna ruska zaveznica Kitajska. Peking je sredi avgusta potrdil udeležbo in sporočil, da prisotnost kitajskih sil na skupnih vajah "nikakor ni povezana s trenutnimi regionalnimi in mednarodnimi razmerami", temveč je sodelovanje del tekočega dvostranskega sporazuma o sodelovanju z Rusijo.
Kitajska je na vojaških vajah Vostok prvič sodelovala leta 2018, takrat je na vajah sodelovalo 300.000 vojakov, poroča Reuters.
ZDA zaskrbljene nad sodelovanjem Indije
Na vajah sodeluje tudi Indija, zaradi česar so ZDA, ki so v zadnjih letih poglobile vojaško sodelovanje s to državo, izrazile zaskrbljenost. Vojaške vaje ameriških specialcev in indijskih sil so pred kratkim potekale v bližini kitajske meje, poroča Deutsche Welle. Rusija je sicer največji dobavitelj orožja Indiji.
Na vajah sodelujejo tudi vojske Sirije, Armenije, Azerbajdžana, Tadžikistana in Mongolije, prav tako je manjšo enoto 250 vojakov na vaje poslala tudi Belorusija.
Vaje kot sporočilo Zahodu
Moskva je izvedbo skupnih vaj Vostok 2022, ki veljajo za enega največjih ruskih vadbenih vojaških manevrov doslej, napovedala prejšnji mesec, čeprav od februarja izvaja vojaško operacijo v Ukrajini. Po poročanju Deutsche Wella gre za signal Zahodu, da ima Rusija zveste in močne zaveznice ter lahko kljub invaziji v Ukrajino izvede obsežne vojaške vaje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje