A pozneje smo zelo podobne ukrepe uvajali tudi po Evropi.
Pri tem je bila Kitajska veliko uspešnejša, saj po 76-dnevnem zaprtju v prvemu valu bolezni covid-19 v mestu do danes niso odkrili nobenega primera bolezni več.
Kitajska je v začetku lanskega leta osupnila z neverjetno akumulacijo zdravstvenega osebja in opreme ter neverjetno hitro izgradnjo dveh bolnišnic za skupaj 2600 bolnikov v slabih dveh tednih ter reorganizacijo velikih prostorov v mestu v zdravstvene namene. Med njimi je bila tudi mestna hiša, v kateri je danes razstava v zahvalo vsem požrtvovalnim zdravstvenim delavcem, vojakom, mogoče pa je prižgati tudi virtualno svečko žrtvam te bolezni. In medtem ko je Slovenija na tretjem mestu po številu umrlih na milijon prebivalcev, je Kitajska s približno 4600 žrtvami na repu te lestvice.
Nekateri pri tem Kitajsko obtožujejo prikrivanja podatkov. Te obtožbe so na Peking dolgo časa letele tudi zaradi dolgotrajnega dogovarjanja o začetku neodvisne preiskave strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije, ki ta hip prestajajo 14-dnevno preventivno karanteno, preden bodo v Vuhanu začeli preiskavo, s katero želijo ugotoviti izvor bolezni. Ameriška obveščevalna agencija je pred nekaj dnevi objavila, da naj bi zaposleni v tamkajšnjem Inštitutu virologije zbolevali s simptomi covida-19 že jeseni leta 2019. V Italiji so sicer z raziskavo starejših vzorcev ugotovili, da so Italijani za to boleznijo zbolevali že septembra.
Na Kitajskem tik pred začetkom kitajskega novega leta 12. februarja sicer v primerjavi z Evropo zaznavajo manjše izbruhe bolezni, po približno 200 novih okužb na dan. Kitajske oblasti se vsakega novega izbruha lotijo z zaprtjem ter množičnim testiranjem prebivalcev v zelo kratkem časovnem obdobju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje