Kitajska je vojaške vaje v okolici Tajvana začela v četrtek po obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa v Tajpeju, čemur je Peking ostro nasprotoval in zagrozil z odločnim odgovorom.
Kitajske vojaške vaje, med katerimi so prvič izstrelili tudi balistične rakete, naj bi se končale danes, a v Tajvanski ožini, ki ločuje otok od celine, je še naprej napeto.
Kitajska vojska je danes sporočila, da vaje, v katerih sodelujejo pomorske in letalske sile, potekajo v skladu z načrti. Dodali so, da je cilj vaj preizkusiti skupno delovanje na terenu.
Po navedbah tajvanske vojske je v soboto v vajah sodelovalo 20 kitajskih vojaških letal in 14 bojnih ladij, nad manjšim otokom Kinmen, ki je pod tajvansko upravo, od kitajske obale pa je oddaljen le deset kilometrov, pa so leteli kitajski brezpilotni letalniki.
Tajvansko obrambno ministrstvo je sporočilo, da so na območje napotili tajvanska letala in ladje. Kot poroča Reuters, je približno deset kitajskih in tajvanskih ladij plulo blizu v Tajvanski ožini, pri čemer je nekaj kitajskih ladij prečkalo sredinsko črto, ki predstavlja neuradno mejo, a sta jo do zdaj Kitajska in Tajvan spoštovala.
Po navedbah Tajpeja je Kitajska med sobotnimi vojaškimi vajami simulirala napad na otok.
Na te navedbe so se odzvale ZDA in Kitajsko obtožile, da z vojaškimi vajami zaostruje razmere. "S temi dejavnostmi Kitajska znatno stopnjuje prizadevanja za spremembo statusa quo. So provokativne, neodgovorne in povečujejo tveganje za napačne ocene," je razmere komentiral tiskovni predstavnik Bele hiše.
"Prav tako so v nasprotju z našim dolgoletnim ciljem ohranjanja miru in stabilnosti v Tajvanski ožini, kar od nas pričakuje svet," so še dodali v Washingtonu.
Kitajci odločeni "braniti ozemeljsko celovitost"
Peking je ZDA opozoril, naj ne ravnajo "nepremišljeno" in ne povzročijo še večje krize. V glasilu kitajske komunistične partije so v odzivu na obisk Nancy Pelosi v Tajvanu zapisali, da je Kitajska popolnoma odločena in sposobna obraniti nacionalno enotnost in varovati ozemeljsko celovitost.
Kitajska ima Tajvan za neločljivi del svojega ozemlja in odločno nasprotuje morebitni neodvisnosti otoka. V Pekingu zatrjujejo, da so odnosi s Tajvanom njihova notranja zadeva in imajo pravico uporabiti tudi silo za ponoven prevzem nadzora nad otokom.
Tajvan na drugi strani trdi, da imajo le prebivalci otoka pravico odločati o svoji usodi.
ZDA imajo s Tajvanom, kot pravijo, "robustne, neuradne odnose", medtem ko imajo uradne diplomatske odnose sklenjene le s Kitajsko in ne z otokom. Tudi po obisku Pelosi je Washington sporočil, da se ameriška politika do Kitajske ne spreminja.
Peking je vseeno prekinil več komunikacijskih kanalov z Washingtonom, med drugim med vojaškimi poveljstvi in glede podnebnih sprememb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje