Biden je dejal, da podpira spremembe, ki bi omogočile reformo volilne zakonodaje brez podpore opozicijskih republikancev. Načrtov ne podpira niti en republikanski senator, za nameček pa jim nasprotujeta dva demokratska senatorja, senator Joe Manchin iz Zahodne Virginije in Kyrsten Sinema iz Arizone.
Trenutno je potrebna 60-odstotna večina za sprejetje večine zakonodaj v senatu, ki je razdeljen točno na polovico med obema strankama, kar pomeni, da Bidnove predlagane spremembe skoraj zagotovo ne bodo sprejete, razen če se to pravilo ne spremeni, poroča BBC. Vodja senatne večine Chuck Shumer je namreč glasovanje o odpravi obstrukcije napovedal do 17. januarja.
A analitiki menijo, da je to malo verjetno, saj bi morali pobudo podpreti prav vsi demokrati v senatu, v primeru izenačenega glasovanja pa bi prevladal glas podpredsednice ZDA Kamale Harris, ki je formalno predsednica senata.
Republikanci so lani z obstrukcijo preprečili sprejetje zakona, ki bi med drugim določil minimalne standarde predčasnih volitev in glasovanja po pošti, ter zakona, imenovanega po aktivistu in kongresniku iz Georgie Johnu Lewisu, ki bi dejansko restavriral zakon o volilni pravici iz leta 1965, a ga je vrhovno sodišče pozneje omehčalo.
Demokrati se bojijo izgube kongresa in senata
Za volivce demokratov je poleg boja s pandemijo in podnebnimi spremembami ter gospodarske politike ključno prav nemoteno uveljavljanje volilne pravice. Biden, ki mu je podpora občutno padla, se na vseh teh frontah spopada z resnimi težavami – in to manj kot leto dni pred ključnimi vmesnimi volitvami. Novembra bodo namreč Američani volili kongres in tretjino senata. Po napovedih imajo republikanci dobre možnosti za prevzem večine v obeh domovih.
Kot poroča RTV-jev ameriški dopisnik Andrej Stopar, ni naključje, da je Biden svojo kampanjo za volilno reformo začel prav v Atlanti. Biden, ki mu aktivisti za državljanske pravice očitajo mlačnost pri zavzemanju za volilno zakonodajo in so nekateri celo bojkotirali njegov obisk, je o tej temi spregovoril tam, kjer je nekoč deloval Martin Luther King mlajši.
"Prihodnji dnevi, ko bodo glasovali o zakonih o volilni pravici, bo to prineslo prelomnico v zgodovini tega naroda. To bo izbralo med demokracijo ali avtokracijo, svetlobo in temo, pravico in krivico. Vem, za kaj se zavzemam, ne bom popustil, ne bom trznil, ampak bom branil pravico do glasu in našo demokracijo pred vsemi sovražniki, tujimi, in da, tudi domačimi," je dejal.
"Danes nedvoumno izjavljam: da bi zaščitil našo demokracijo, podpiram spremembo senatnih pravil, kakor koli že se morajo spremeniti, da bi preprečil manjšini senatorjev nadaljnje oviranje dejavnosti na področju volilne pravice."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje