Dim nad naseljem Kiam na jugu Libanona. Foto: Reuters
Dim nad naseljem Kiam na jugu Libanona. Foto: Reuters

"Vrnil sem se, ker imamo priložnost, da končamo ta konflikt. To je trenutek odločitve. Tukaj v Bejrutu sem zato, da jo olajšam, vendar je na koncu odločitev o končanju konflikta odvisna od vpletenih strani," je dejal Hochstein na novinarski konferenci po srečanju s predsednikom parlamenta Nabihom Berijem, ki v pogovorih o prekinitvi ognja posreduje v imenu Hezbolaha.

Pozneje naj bi se odposlanec ZDA srečal tudi s premierjem Nadžibom Mikatijem. Hezbolah je medtem sporočil, da bo njihov vodja Naim Kasem danes imel nagovor, a so govor preložili, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je v ponedeljek sporočil, da je Washington tako Libanonu kot Izraelu posredoval predloge za prekinitev ognja, in dodal, da si ZDA prizadevajo za popolno izvajanje resolucije Varnostnega sveta ZN-a 1701, s katero se je leta 2006 končala zadnja vojna med Izraelom in Hezbolahom.

Številni libanonski uradniki so sicer že v petek potrdili, da vlada v Bejrutu preučuje ameriški predlog. Eden od njih je nato v ponedeljek izjavil, da je bil v pogovorih dosežen napredek in da ima Libanon pozitivno mnenje o predlogu.

Po navedbah libanonskih virov predlog ZDA obsega 13 točk in temelji na resoluciji Varnostnega sveta ZN-a 1701. Če bo dogovor dosežen, bosta Washington in Pariz objavila skupno izjavo, nato pa bo sledilo 60-dnevno premirje, med katerim bo Libanon premestil svoje enote na južno obmejno območje blizu Izraela.

Izrael zahteva svobodo ukrepanja proti Hezbolahu

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sicer v ponedeljek dejal, da bo Izrael še naprej vojaško deloval proti Hezbolahu, tudi če bo dosežen dogovor o prekinitvi ognja.

To je ponovil tudi izraelski minister za energijo Eli Koen, ki je v torek dejal, da "potekajo pogovori z Libanonom", vendar je ponovil, da bo Izrael v dogovor privolil le, če bodo izpolnjene vse njegove zahteve. Te vključujejo premik Hezbolaha od meje, vrnitev prebivalcev na severu Izraela na svoje domove, izraelske sile pa morajo imeti "popolno svobodo delovanja, ne le v primeru napada, ampak tudi če bi Hezbolah poskušal obnoviti svojo moč", je dejal.

Libanon je zavrnil, da bi Izraelu zagotovil svobodo delovanja, Beri pa je prejšnji teden dejal, da ameriški predlog tega ne omenja.