Aktivisti AI-ja so poudarili, da so bili ljudje na smrt obsojeni v "zelo nepoštenih sojenjih, ki niso izpolnjevala mednarodnih standardov na področju človekovih pravic", poroča Deutsche Welle (DW).
Amnesty International je izrazil zaskrbljenost za mlade moške, obsojene na smrt zaradi zločinov, ki so jih storili še kot mladoletni.
Avgusta je bil upokojeni učitelj Mohamed bin Naser Al Gamdi obsojen na smrt zaradi dejavnosti na družbenih omrežjih. Med drugim je bil obtožen "izdaje svoje religije", "motenja varnosti družbe" in "zarotništva proti vladi".
Kot piše DW, naj bi prestolonaslednik Mohamed bin Salman z usmrtitvami skušal izkoreniniti glasove nasprotnikov v kraljestvu.
Bin Salman je dejanski vladar države od leta 2015, predvsem na Zahodu pa se skuša predstavljati kot reformator in voditelj, ki bo posodobil Savdsko Arabijo.
Obljubil je ukinitev smrtne kazni za nenasilne zločine, dejansko pa se je v času njegove vladavine letno število usmrtitev podvojilo.
V povprečju je bilo vsako leto od leta 2015 usmrčenih 129 ljudi, leta 2022 pa so oblasti usmrtile 196 ljudi, kar je največ v 30 letih, sporoča AI.
Brez posledic
Kljub takšni politiki Savdska Arabija ni deležna resnih posledic oziroma sankcij. Mednarodni mediji o večini usmrtitev ne poročajo.
Leta 2018 je bil na savdskem konzulatu v Carigradu na posebej grozljiv način umorjen ameriško-savdski novinar Džamal Hašokdži, kar je povzročilo številne odzive po svetu.
Čeprav ameriški obveščevalci sumijo, da je umor naročil prav princ bin Salman, so mu ameriške oblasti podelile imuniteto pred tožbo zaradi umora, ki jo je vložila Hašokdžijeva zaročenka Hatice Cengiz.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje