Po navedbah Rusije naj bi ob odstopu s položaja in odhodu z države Asad dal
Po navedbah Rusije naj bi ob odstopu s položaja in odhodu z države Asad dal "navodila za miren prenos oblasti". Foto: Reuters

Po informacijah Sirskega observatorija za človekove pravice je Bašir Al Asad z zasebnim letalom, ki je vzletelo z mednarodnega letališča v Damasku, prestolnico zapustil že v soboto ob 22. uri po krajevnem času. Letalo je sprva letelo proti območju Sirije, kjer je trdnjava Asadove alavitske verske ločine, potem pa je ostro obrnilo in nekaj minut letelo v nasprotno smer, preden je izginilo z radarjev, je poročal Reuters.

Sorodna novica Vodja upornikov Al Džolani prispel v zavzeti Damask, Asad pobegnil v Rusijo

Nekateri mediji ugibajo, da bi se lahko zatekel v politično zaveznico Rusijo. Ruska tiskovna agencija Tass je medtem navedla izjavo člana "političnega odbora sirske opozicije", da naj bi Asad za azil zaprosil več držav, ki pa naj bi ga zavrnile. Ugibal je, da bi se lahko odpravil proti kateri od afriških držav.

Po besedah direktorja Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmaneja ima Asad tri možnosti. Lahko bi šel v Rusijo, ki mu je v vojni pomagala z letalstvom, ali Iran, ki mu je pomagal z vojaškimi svetovalci in oboroženimi frakcijami. Tretje mogoče zatočišče pa so Združeni arabski emirati. To je bila ena prvih zalivskih držav, ki je leta 2018 ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Damaskom, potem ko so jih prekinili po začetku vojne v Siriji leta 2011, je dejal.

Po izginotju z radarjev so se pojavila tudi ugibanja o sestrelitvi letala

Agencija Reuters je medtem navedla neimenovane sirske vire, ki so ugibali, da bi bilo lahko letalo z Asadom celo sestreljeno. "Izginilo je z radarja, morda so izklopili sledilnik, vendar menim, da je večja verjetnost, da je bilo letalo sestreljeno,“ je za Reuters dejal eden od neimenovanih sirskih virov. Kakršnih koli dokazov, ki bi potrdili navedbe o tem, sicer ni.

Vojaki naj bi bili pozvani k umiku s položajev

Številni se sprašujejo tudi o usodi sirske vojske, ki je bila zvesta Asadu. Po napovedi Asadovega odhoda so njeni pripadniki po pričevanjih prebivalcev, ki jih je zbrala francoska tiskovna agencija AFP, nemudoma slekli vojaške uniforme.

Priča je dejala, da je davi v četrti Maze, kjer ima prostore več varnostnih in vojaških ustanov ter veleposlaništev, videla na desetine zapuščenih vojaških vozil. Sirska vojska doslej ni izdala uradne izjave ali komentarja. Vojaki, s katerimi se je pogovarjal AFP, pa so povedali, da so bili pozvani, naj se umaknejo s položajev in naj se vrnejo domov.