Uradni izidi naj bi bili objavljeni še danes, ko bo tudi jasno, ali bo aktualni večinski blok pod vodstvom šiitskega Hezbolaha obdržal večino v libanonskem parlamentu.
Četudi je očitno Hezbolah obdržal enako število poslancev, pa so imeli njihovi zavezniki iz krščanskega Svobodnega patriotskega gibanja slabši izid kot pred štirimi leti. Med kristjani stranki tako primat ogroža stranka Libanonske sile. Ta stranka, ki se je sprva oblikovala kot milica v času libanonske državljanske vojne med letoma 1975 in 1990, ima po poročanju AFP-ja tesne vezi s Savdsko Arabijo.
Libanonski politični sistem je utemeljen na ureditvi, ki politične položaje deli po kvotah za vsako od priznanih verskih skupnosti. Na splošnih volitvah se tako 128 parlamentarnih sedežev deli med muslimane in kristjane, premierski stolček pa po ustavi pripada sunitom.
Slaba volilna udeležba
41-odstotna udeležba kaže na naveličanost državljanov s političnim razredom, še navaja AFP. Do osemodstotnega padca udeležbe v primerjavi z volitvami leta 2018 je prišlo tudi zaradi de facto bojkota med sunitskimi volivci, ki ga z odstopom od kandidature povzročili nekdanji premier Saad Hariri.
Ena prvih nalog novoizvoljenih poslancev bo sprejetje zakonodaje v skladu z željami Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki je Libanonu minuli mesec odobril paket pomoči v skupni vrednosti treh milijard ameriških dolarjev.
A ta 46-mesečni program pomoči, namenjen lajšanju posledic najhujše gospodarske krize v Libanonu po koncu državljanske vojne, je pogojen z resnimi reformami finančnega sektorja, glede katerih bo treba doseči konsenz.
V razdeljenem parlamentu bi lahko nove opozicijske stranke, četudi s samo desetimi poslanci, igrale pomembno vlogo pri zagotavljanju večine in tako onemogočale tradicionalne prakse političnega trgovanja med predstavniki politične elite.
Na voliščih je bilo zaznati več nepravilnosti in primerov ustrahovanj volivcev.
Če se v uradnih izidih potrdi slab izid Svobodnega patriotskega gibanja, bi to lahko imelo vpliv tudi na prihajajoče predsedniške volitve. Do zdaj je namreč veljalo prepričanje, da bo predsednik te krščanske stranke Gebran Bassil na čelu države nadomestil svojega tasta in ustanovitelja gibanja Michaela Aouna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje