Islamska država, Delavska stranka Kurdistana (PKK) in njihove podružnice po mnenju Erdogana ogrožajo preživetje Sirije in jih je zato "treba izkoreniniti", je v izjavi ob vrnitvi z vrha muslimanskih držav v Kairu dejal turški predsednik, rekoč da gre za teroristične organizacije.
Turčija pričakuje, da bodo tuje države po strmoglavljenju Bašarja al Asada umaknile podporo kurdskim borcem v Siriji, je dejal Erdogan.
Turške vojaške aktivnosti v Siriji je označil za preventivne ukrepe in ocenil, da nobena oblast v Siriji ne bo sodelovala s "terorističnimi organizacijami". Ob tem je napovedal, da bo zunanji minister Hakan Fidan kmalu obiskal Damask, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vir na turškem obrambnem ministrstvu je že v četrtek razkril, da bo Ankara vztrajala pri svojih operacijah v Siriji, dokler se ne bodo tamkajšnje kurdske oborožene skupine razorožile.
Pri tem je imel v mislih zlasti milico YPG, ki spada pod Sirske demokratične sile (SDF), in v Turčiji prepovedan PKK, ki ga Ankara povezuje s kurdskimi borci v sosednji državi. YPG je bila glavna sila v zavezništvu na severu Sirije, ki ga podpirajo ZDA, vendar Turčija meni, da je skupina le podaljšek PKK-ja, ki se že dolgo bori proti Turčiji. Skupino so Ankara, Washington in EU označili za teroristično.
Erdogan je novinarjem dejal, da si Turčija želi novo Sirijo, v kateri bodo lahko vse etnične in verske skupine živele v harmoniji. Da bi to dosegli, je treba "izkoreniniti Islamsko državo, PKK in njene različice, ki ogrožajo preživetje Sirije," je dejal.
"Teroristična organizacija PKK in zlasti njene različice so dosegle konec svoje življenjske dobe," je dodal Erdogan.
Predstavnik turškega obrambnega ministrstva je dejal, da o premirju med Turčijo in SDF-om niso govorili, in dodal, da bo Ankara vztrajala, dokler "PKK/YPG ne bo položil orožja in njegovi tuji borci ne bodo zapustili Sirije".
SDF: Kurdski borci bi s premirjem zapustili državo
Od strmoglavljenja Al Asada pred manj kot dvema tednoma so se sovražnosti še stopnjevale, Turčija in sirske skupine, ki jih podpira, pa so 9. decembra od SDF-a prevzele mesto Manbidž, zaradi česar so ZDA posredovale pogovore o prekinitvi ognja.
Poveljnik SDF-a Mazlum Abdi je v četrtek dejal, da bodo kurdski borci, ki niso iz Sirije in so se pridružili njihovim vrstam, odšli, če bo s Turčijo sklenjeno premirje, kar je bila ena od glavnih zahtev Ankare.
Abdi je prvič priznal, da so kurdski borci iz drugih držav – vključno s pripadniki PKK-ja – pomagali SDF-u, vendar je dejal, da jih v skladu s premirjem ne bodo več potrebovali.
Ubita dva novinarja
Medtem sta bila v napadu turškega brezpilotnega letalnika blizu jezu Tišrin na severu Sirije ubita dva novinarja z jugovzhoda Turčije, ki sta poročala o spopadih med eno od proturških milic in kurdskimi borci, je sporočilo novinarsko združenje Dicle Firat.
Napad je obsodilo in pozvalo k pregonu odgovornih. O napadu, ki se je zgodil v provinci Alep, sta sicer poročala tudi Sirski observatorij za človekove pravice in prokurdska tiskovna agencija Mezopotamya.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje