Ženska si ogleduje slike trupel in pogrešanih ljudi, domnevno zapornikov iz zapora Sednaja, ki je bil v času vladavine sirskega predsednika Bašarja Al Asada znan kot klavnica. Foto: Reuters
Ženska si ogleduje slike trupel in pogrešanih ljudi, domnevno zapornikov iz zapora Sednaja, ki je bil v času vladavine sirskega predsednika Bašarja Al Asada znan kot klavnica. Foto: Reuters

"Ta politični proces bi moral izpolniti legitimne želje vseh Sircev, jih zaščititi in jim omogočiti, da mirno, neodvisno in demokratično določijo lastno prihodnost," je v izjavi sporočil organ ZN-a, ki je ob tem znova potrdil zavezanost suverenosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Sirije.

Pozivu se je pridružila tudi Rusija, ki je dala Asadu politični azil. Varnostni svet ZN-a je poudaril, da se morajo Sirija in njene sosede vzdržati ukrepov, ki bi lahko ogrozili varnost katere koli od držav v regiji.

Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen je medtem danes v Damasku pozval k svobodnim in poštenim volitvam po prehodnem obdobju ter k takojšnji dobavi humanitarne pomoči. Upa, da bodo sankcije proti Siriji kmalu ukinjene. Kot enega ključnih izzivov za Sirijo pa je navedel umiritev razmer na območjih pod nadzorom kurdskih sil na severovzhodu države.

Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je v torek potrdil, da je bil ob posredovanju ZDA podaljšan dogovor o prekinitvi ognja med kurdskimi in proturškimi oboroženimi skupinami v mestu Manbidž. ZDA si prizadevajo tudi za nadaljnje podaljšanje dogovora. Pedersen je zadovoljen s podaljšanjem dogovora, a hkrati upa na dolgoročno politično rešitev.

Z letališča v Damasku je danes vzletelo prvo letalo po padcu Asada. S 43 potniki na krovu je poletelo proti Alepu na severu, drugemu največjemu mestu v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen je pozval k takojšnji dobavi humanitarne pomoči. Foto: Reuters
Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen je pozval k takojšnji dobavi humanitarne pomoči. Foto: Reuters

Čeprav so se spopadi po strmoglavljenju Asada večinoma končali, je humanitarna kriza v Siriji, kjer državljanska vojna poteka od leta 2011, še vedno huda. Sklad ZN-a za otroke (Unicef) je v današnji izjavi poudaril, da mora politična tranzicija v Siriji dati prednost pravicam približno desetih milijonov sirskih otrok.

"Obseg humanitarnih potreb v Siriji je osupljiv. Humanitarno pomoč potrebuje 7,5 milijona otrok," je poudaril regionalni direktor Unicefa za Bližnji vzhod in severno Afriko Edouard Beigbeder in med drugim opozoril na krhkost sistema zdravstvenega varstva, saj je v državi delno ali v celoti nedelujočih skoraj 40 odstotkov bolnišnic.

Po podatkih Unicefa pitno vodo, sanitarne in higienske storitve v Siriji potrebuje približno 13,6 milijona ljudi, približno 5,7 milijona pa jih potrebuje pomoč v hrani. Sklad ob tem opozarja tudi na nevarnost, ki jo za prebivalce predstavljajo protipehotne mine in druga neeksplodirana ubojna sredstva.

Nemški diplomati so se sešli s člani sirske vlade

Tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva je potrdil, da so se nemški diplomati srečali s člani sirske začasne vlade.

"To je bila prva dobra priložnost za navezavo stikov s HTS-om in z novimi dejanskimi vladarji države," je dejal tiskovni predstavnik in pri tem mislil na Hajat Tahrir al Šam, islamistično skupino, ki je po odstavitvi predsednika Bašarja Al Asada ostala na oblasti.

Po besedah tiskovnega predstavnika so bili torkovi pogovori v Damasku osredotočeni na stabilizacijo Sirije in preučitev načinov za ponovno vzpostavitev diplomatske prisotnosti Nemčije v tej državi.

O tranziciji razpravljala tudi Macron in Erdogan

Francoski predsednik Emmanuel Macron in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan sta se strinjala, da bi moral politični prehod v Siriji spoštovati pravice vseh skupnosti v državi, je sporočilo francosko predsedstvo, potem ko sta voditelja v sredo govorila po telefonu.

"Izrazila sta željo, da se čim prej izvede mirna in reprezentativna politična tranzicija v skladu z načeli resolucije 2254, ki spoštuje temeljne pravice vseh skupnosti v Siriji," je zapisano v Elizejski izjavi, ki se nanaša na resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov iz leta 2015.

O razmerah v Siriji sta razpravljala tudi Irak in Savdska Arabija. Iz urada predsednika iraške vlade Mohameda Šije Al Sudanija so sporočili, da se je premier v Savdski Arabiji sešel s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom.

Sudani je poudaril, da se Irak zavzema "za enotnost Sirije, nevmešavanje v notranje zadeve in spoštovanje svobodne volje Sircev", so sporočili iz urada.

Pripadniki Sirskih demokratičnih sil (SDF) pod kurdskim vodstvom v mestu Hasakah na severovzhodu Sirije. Foto: Reuters
Pripadniki Sirskih demokratičnih sil (SDF) pod kurdskim vodstvom v mestu Hasakah na severovzhodu Sirije. Foto: Reuters

V spopadih na severu Sirije ubitih 21 proturških borcev

V bližini mesta Manbidž na severu Sirije so kljub nedavnemu podaljšanju dogovora o prekinitvi ognja izbruhnili novi spopadi med kurdskimi in proturškimi oboroženimi skupinami, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Dodal je, da je bilo v spopadih ubitih 21 proturških borcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Najmanj 21 pripadnikov proturških frakcij je bilo ubitih, še več pa ranjenih, ko so ti napadli položaje kurdskih sil približno 25 kilometrov od mesta Manbidž, je pojasnil observatorij.

Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je sicer v torek sporočil, da je bil v mestu Manbidž na severu Sirije ob posredovanju ZDA podaljšan dogovor o prekinitvi ognja med kurdskimi in proturškimi oboroženimi skupinami.

Do podaljšanja prihaja zaradi strahu, da se Turčija pripravlja napad na obmejno mesto Kobane, znano tudi pod imenom Ain al Arab, ki je v rokah kurdskih sil. Turške oblasti so v preteklosti izvedle več kopenskih invazij na Sirijo z namenom, da oslabijo kurdske sile. Slednje obtožujejo povezav z Delavsko stranko Kurdistana (PKK), ki jo v Ankari označujejo kot teroristično organizacijo.

Čeprav sta Turčija in ZDA zaveznici znotraj Nata, sta na nasprotni strani konflikta v severni Siriji, saj ZDA podpirajo kurdske sile.