Posledice napada na Ramat Gan. Foto: Reuters
Posledice napada na Ramat Gan. Foto: Reuters

Po navedbah izraelske vojske je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji danes skupno poletelo več kot 100 raket. Zračna obramba je nekatere prestregla, več pa jih je padlo na nenaseljena območja.

V napadu na kraj Šefaram je bila ubita ženska, še pet ljudi je bilo ranjenih.

Vojska je ob tem danes potrdila, da je v nedeljskem napadu na libanonsko prestolnico Bejrut ubila tiskovnega predstavnika šiitskega gibanja Hezbolah Mohameda Afifa. V napadu je bilo po zadnjih podatkih poleg Afifa ubitih še pet ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Iz Hezbolaha so sporočili, da so bili med ubitimi še štirje zaposleni v uradu za stike z mediji.

Soseska Zukak Al Blat po izraelskem napadu. Foto: Reuters
Soseska Zukak Al Blat po izraelskem napadu. Foto: Reuters

Napad na osrednji Bejrut

Izrael je medtem izvedel nov napad na Bejrut. Ubitih je bilo najmanj pet ljudi, še 24 pa ranjenih. Vojska je zadela stanovanjsko stavbo brez vnaprejšnjega opozorila, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Zadeto območje Zukak Al Blat velja za bolj poseljeno, tu pa so se naselili tudi številni razseljeni Libanonci.

V nedeljo so izraelske sile izvedle tudi vrsto napadov na pokrajino Tir na jugu Libanona, v katerih je umrlo 11 ljudi, najmanj 48 pa jih je bilo ranjenih, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje.

Omenjena pokrajina velja za trdnjavo borcev Hezbolaha, ki so po lastnih navedbah danes izvedli več napadov na položaje izraelskih sil na jugu države. Izraelska vojska se je po poročanju tamkajšnjih medijev nanje odzvala z novimi letalskimi napadi in topniškim obstreljevanjem na položaje proiranskega šiitskega gibanja.

Izrael je v zadnjem tednu okrepil bombardiranje libanonske prestolnice in njene okolice, kar je sovpadalo z diplomatskimi premiki pod vodstvom ZDA, katerih cilj je doseči prekinitev ognja.

Bejrut o premirju: Za končne ocene je še prezgodaj

Številni libanonski uradniki so v petek potrdili, da vlada v Bejrutu preučuje ameriški predlog o premirju med Izraelom in Hezbolahom. O predlogu je s premierjem Nadžibom Mikatijem in predsednikom parlamenta Nabihom Berijem, ki v pogovorih o prekinitvi ognja posreduje v imenu Hezbolaha, govorila tudi veleposlanica ZDA Lisa Johnson.

Ameriški odposlanec Amos Hochstein naj bi kmalu prispel v Bejrut, je dejal ameriški vir. Beri je v ponedeljek dejal, da je v diplomatskih pogovorih zaznati pozitivno vzdušje, vendar je hkrati opozoril, da je za končne ocene še prezgodaj.

Visoki libanonski uradnik, ki je želel ostati neimenovan, je za Reuters povedal, da Libanon nasprotuje predlagani razširitvi odbora za spremljanje premirja, ki bi morda vključeval tudi Nemčijo ali Veliko Britanijo. Drugi libanonski uradnik je dejal, da ameriški predlog vsebuje nekaj točk, o katerih so se dogovorili, o drugih pa se je treba pogovoriti s Hochsteinom.

Eden od zapletov je izraelska zahteva po svobodnem ukrepanju, če bi Hezbolah kršil kakršen koli sporazum, kar Libanon zavrača. Beri je v petek za panarabski časopis Ašark Al Avsat dejal, da ameriški predlog samovoljnega izraelskega ukrepanja ne vsebuje.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu med govorom v knesetu. Foto: Reuters
Izraelski premier Benjamin Netanjahu med govorom v knesetu. Foto: Reuters

Netanjahu: Izrael bo tudi v primeru premirja izvajal operacije proti Hezbolahu

Izrael bo še naprej vojaško deloval proti šiitskemu gibanju Hezbolah, tudi če bo z Libanonom dosežen dogovor o prekinitvi ognja, je izjavil izraelski premier Benjamin Netanjahu. V Libanonu medtem preučujejo predlog ZDA o premirju med Izraelom in Hezbolahom ter pripravljajo pripombe, ki jih bodo poslali Washingtonu.

"Prisiljeni bomo zagotoviti našo varnost na severu (Izraela) in sistematično izvajati operacije proti napadom Hezbolaha tudi po prekinitvi ognja, da bi skupini preprečili obnovo njenih sil," je Netanjahu dejal med govorom v izraelskem parlamentu.

Spomnil je tudi na oktobrski izraelski napad na Iran in dejal, da je ta poškodoval del jedrskega programa Teherana. Ob tem je dodal, da sam iranski jedrski program in njegova zmožnost delovanja še nista bila onemogočena, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predlog prekinitve ognja temelji na resoluciji 1701

Po navedbah libanonskih virov predlog ZDA obsega 13 točk in temelji na resoluciji Varnostnega sveta ZN-a 1701, s katero se je leta 2006 končala zadnja vojna med Izraelom in Hezbolahom. Če bo dogovor dosežen, bosta Washington in Pariz izdala skupno izjavo, nato pa bo sledilo 60-dnevno premirje, med katerim bo Libanon premestil svoje enote na južno obmejno območje blizu Izraela.

Izrael se že dolgo pritožuje, da resolucija 1701 ni bila nikoli ustrezno izvedena, in opozarja na prisotnost Hezbolahovih borcev in orožja ob meji. Libanon trdi, da jo je Izrael kršil z rednimi poleti v libanonskem zračnem prostoru.

Eden od uradnikov je sicer dejal, da bi Bejrut zavrnil dogovor, ki bi Izraelu omogočil nadaljnje izvajanje operacij proti Hezbolahu na ozemlju Libanona.

Ubitih več kot 3400 ljudi

V izraelskih napadih na Libanon je bilo od zaostritve konflikta med Izraelom in Hezbolahom oktobra lani ubitih več kot 3400 ljudi, več kot 14.700 pa ranjenih.

Konflikt je po podatkih Svetovne banke doslej povzročil že za slabih pet milijard evrov gospodarske škode. Več kot milijon prebivalcev Libanona je bilo zaradi nasilja prisiljenih zapustiti svoje domove.