V nedeljo je podjetje Energea s sedežem v Londonu začelo testirati plinovod, ki povezuje polje Kariš z izraelsko obalo. Foto: Reuters
V nedeljo je podjetje Energea s sedežem v Londonu začelo testirati plinovod, ki povezuje polje Kariš z izraelsko obalo. Foto: Reuters

Pogajalci obeh držav, ki sta tehnično še vedno v vojni, so pred tem sporočili, da so bile njihove zahteve izpolnjene.

Novico o dogovoru je danes sporočil izraelski premier Jair Lapid, ki je dejal, da je to "zgodovinski dosežek". Uradne potrditve dogovora iz Libanona za zdaj še ni bilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pogajalci obeh držav so pred tem sporočili, da sta obe strani ob posredovanju ZDA dobili na mizo končni predlog sporazuma, ki zadovoljuje vse njune zahteve in bi lahko vodil do zgodovinskega sporazuma za rešitev dolgotrajnega spora glede meje v Sredozemlju, kjer so bogate zaloge plina.

Izrael je sporočil, da predlog izpolnjuje njihove zahteve. "Ščitili smo varnostne interese Izraela in smo na poti k zgodovinskemu dogovoru," je dejal glavni pogajalec Ejal Hulata.

S predlogom je bil zadovoljen tudi Libanon. V najnovejšem besedilu predloga si je Libanon zagotovil vse svoje pravice in njegove pripombe so bile upoštevane, je dejal glavni pogajalec Elias Bou Saab, podpredsednik libanonskega parlamenta, potem ko je osnutek posredoval predsedniku države Michelu Aounu.

Sporazum med sosednjima državama, ki sta se leta 2006 spopadli v uničujoči vojni, bi bil lahko pomemben korak k sprostitvi proizvodnje plina na morju za obe državi, poroča AFP.

V pogovorih med Izraelom in Libanonom je posredoval ameriški odposlanec Amos Hochstein.

Državi sta leta 2020 obnovili pogajanja o morski meji, vendar je proces večkrat naletel na ovire. Glavni vir trenj je bilo plinsko polje Kariš, za katero je Izrael vztrajal, da v celoti spada v njegove vode in da ni predmet pogajanj.

Libanon naj bi si lastil del polja in Hezbolah, libanonsko šiitsko gibanje in stranka, ki ima velik vpliv v Libanonu, je zagrozil z napadi, če bi Izrael začel proizvodnjo, preden bi bilo to dovoljeno tudi Libanonu.

Po določilih predlaganega osnutka sporazuma, ki je pricurljal v medije, bi bilo celotno polje Kariš pod izraelskim nadzorom, medtem ko bi razdelili drugo potencialno plinsko polje Kana, vendar bi bilo njegovo izkoriščanje pod nadzorom Libanona.

Francosko energetsko podjetje Total bi dobilo licenco za iskanje plina na polju Kana, Izrael pa bi prejel delež prihodnjih prihodkov, še poroča AFP.

Libanon je energetsko močno odvisen od Irana, regionalnega nasprotnika Izraela, zato naj bi bil dogovor med sosednjima državama, ki bi Libanonu omogočil črpanje plina, tudi v varnostnem interesu Izraela, poroča Al Džazira.

Izraelska ministrica za energijo Karine Elharar je dejala, da datum podpisa sporazuma še ni določen.