Centrifuge za bogatenje urana v jedrskem obratu Natanz v osrednjem Iranu. Foto: AP
Centrifuge za bogatenje urana v jedrskem obratu Natanz v osrednjem Iranu. Foto: AP

Takšen napad bi iranski jedrski program zavrl za nekaj tednov ali mesecev, hkrati pa bi povečal napetosti na območju in tvegal širši konflikt, je po poročanju časopisa razvidno iz več poročil obveščevalnih služb, ki so nastala na koncu Bidnove in začetku Trumpove administracije.

Bela hiša poročil ni komentirala. Izraelska vlada, CIA, obrambna obveščevalna agencija in urad direktorja nacionalne obveščevalne službe so po navedbah časopisa The Post zavrnili komentarje.

Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Bele hiše Brian Hughes je za časopis Washington Post dejal, da ameriški predsednik Donald Trump "Iranu ne bo dovolil imeti jedrskega orožja". "Čeprav se raje pogaja o mirni rešitvi dolgoletnih ameriških vprašanj z iranskim režimom, ne bo čakal v nedogled, če Iran ne bo pripravljen na dogovor, to pa bo kmalu," je dejal Hughes.

Najobsežnejše poročilo je bilo objavljeno v začetku januarja, pripravila pa sta ga direktorat za obveščevalno dejavnost ameriškega generalštaba in obrambna obveščevalna agencija. Poročilo navaja, da bo Izrael verjetno poskušal napasti jedrska objekta Fordow in Natanz.

Washington Post še navaja, da so sedanji in nekdanji ameriški uradniki, seznanjeni z obveščevalnimi podatki, dejali, da je Izrael po oktobrskem bombardiranju Irana poškodoval iransko zračno obrambo do te mere, da je država izpostavljena nadaljnjemu napadu.

Poročila so predvidela dve možnosti za napad, pri čemer bi ZDA zagotovile podporo pri oskrbi z gorivom iz zraka in obveščevalne podatke.

Teheran: Na vsak sovražnikov napad se bomo odzvali s silo

Trump je v ponedeljkovem intervjuju za Fox News dejal, da bi Iran raje izbral dogovor kot oborožen spopad, s čimer se strinja tudi sam. "Predvideva se, da bo Izrael z našo pomočjo ali odobritvijo bombardiral Iran. Raje bi, da se to ne bi zgodilo," je dejal Trump.

Iranski predsednik Masud Pezeškjan je v četrtek sporočil, da lahko sovražniki Irana napadejo njegove jedrske centre, vendar mu ne morejo preprečiti gradnje novih.

Poveljnik iranskih zračnih sil Hamid Vahedi je ob tem dejal, da vsem državam, tako prijateljskim kot sovražnim, sporoča, "da je doktrina naše države obrambna, vendar se bomo na vsak sovražnikov napad odzvali s silo".

Iran obudil jedrski program

ZDA so pod predsednikom Barackom Obamo in z evropskimi zaveznicami z Iranom sprejele sporazum o ustavitvi iranskega jedrskega programa. Trump je v svojem prvem mandatu, spodbujen od izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, umaknil ZDA iz sporazuma in leta 2018 uvedel ponovne sankcije proti Teheranu.

Po podatkih Mednarodne agencije ZN-a za atomsko energijo je Iran od takrat znova obudil jedrski program in bogatenje uran.

Januarja je iranski zunanji minister Abas Arakči za iransko državno televizijo dejal, da so se Iran, Velika Britanija, Francija in Nemčija sestali v Ženevi in iskali način za nadaljevanje jedrskih pogovorov.