Po navedbah omenjenega Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji sta bili tarči izraelskega napada v Siriji dve skladišči gibanja Hezbolah za orožje in gorivo, v napadu so bili ubiti trije ljudje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Na jugu Libanona se medtem nadaljujejo hudi boji med izraelsko vojsko in borci šiitskega gibanja, navaja nemška tiskovna agencija DPA. Izraelski napadi so na različnih lokacijah zahtevali življenja šestih reševalcev, povezanih s Hezbolahom, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje.
Nove napade je po odreditvi evakuacije izraelska vojska izvedla tudi v bližini libanonskega zgodovinskega mesta Tir. Libanonski premier Nadžib Mikati je ukaze o evakuaciji, ki jih Izrael pogosto izdaja pred napadi, danes označil za "še en vojni zločin".
Dodal je, da si prizadeva okrepiti pritisk na Izrael, da bi ta ustavil svojo agresijo v državi, kjer je po podatkih Unicefa od 4. oktobra v nasilju umrl najmanj en otrok na dan, mirovna misija ZN v državi (Unifil) pa je bila tarča najmanj 30 napadov in drugih nasilnih incidentov.
Lokalne oblasti na območju kraja Metula na skrajnem severu Izraela tik ob meji med državama so medtem sporočile, da je bilo v današnjem raketnem obstreljevanju iz Libanona tam ubitih pet civilistov, in sicer izraelski kmet in štirje tuji delavci. Še dva civilista pa sta bila ubita zaradi šrapnelov v bližini mesta Kiryat Ata, so sporočile izraelske oblasti.
Iz Bejruta pa so sporočili, da je bilo v nizu izraelskih napadov ubitih šest zdravstvenih delavcev v južnem Libanonu.
So možnosti za premirje v Libanonu?
Ameriška diplomata Amos Hochstein in Brett McGurk sta v Izraelu s predstavniki tamkajšnjih oblasti razpravljala o možnostih premirja v Libanonu in Gazi. Libanonski premier Nadžib Mikati upa, da bi prekinitev ognja dosegli v nekaj dneh, potem ko je novi vodja Hezbolaha Naim Kasem dejal, da je gibanje pod določenimi pogoji na to pripravljeno.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ameriškima odposlancema povedal, da sta sposobnost Izraela, da se zoperstavi grožnjam iz Libanona, in vrnitev razseljenih ljudi na sever Izraela ključna elementa vsakega dogovora o prekinitvi ognja z Libanonom, je poročala agencija Reuters.
"Glavno vprašanje ni podpis tega ali onega sporazuma, temveč sposobnost in odločenost Izraela, da uveljavi sporazum in prepreči nadaljnje grožnje iz Libanona," so iz urada izraelskega premierja sporočili, kaj je Netanjahu povedal diplomatoma.
Ameriški načrt za premirje
V skladu z ameriškim predlogom premirja naj bi se borci Hezbolaha umaknili severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov od meje z Izraelom, izraelska vojska pa bi se umaknila iz Libanona. Nadzor nad mejo bi skupaj z mirovnimi silami Združenih narodov prevzela libanonska vojska.
Naloga Libanona bi bila, da Hezbolahu prepreči ponovno oborožitev, Izrael pa naj bi ohranil pravico do samoobrambe v primeru napada, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Libanonski premier Mikati je v sredo po telefonskem pogovoru s Hochsteinom izjavil, da bi prekinitev ognja lahko dosegli še pred volitvami v ZDA prihodnji teden. "Trudimo se po najboljših močeh (...), da bi v prihodnjih urah ali dneh dosegli prekinitev ognja," je za libanonsko radiotelevizijo Al Džadid povedal Mikati.
Dodal je, da Hezbolah prekinitve ognja v Libanonu ne povezuje več s sočasnim premirjem v Gazi, pri čemer je bil kritičen do pozne spremembe stališča.
Novi vodja Hezbolaha Naim Kasem je v sredo v prvem govoru od prevzema položaja omenil možnost prekinitve ognja, vendar pod pogoji, ki bi bili za šiitsko gibanje, ki ga podpira Iran, primerni. O pogojih za morebitno premirje razpravlja tudi izraelski varnostni kabinet, pa je v sredo sporočil izraelski minister za energetiko Eli Koen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje