Poškodovane hiše v Nakuri v Libanonu. Foto: Reuters
Poškodovane hiše v Nakuri v Libanonu. Foto: Reuters

Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah in Izrael sta po več kot enoletnem spopadu konec novembra lani sklenila dogovor o prekinitvi ognja. V skladu z dogovorom mora Hezbolah svojo vojaško infrastrukturo umakniti severno od reke Litani, okoli 30 kilometrov od meje, izraelska vojska pa se mora umakniti z juga Libanona v 60 dneh. Rok za umik se izteče v nedeljo.

Izraelska vojska je trenutno še vedno prisotna v nekaterih delih južnega Libanona in po navedbah tamkajšnjih uradnikov kljub dogovoru nadaljuje uničevanje infrastrukture. Župan Nakure Abas Avada je denimo sporočil, da je mesto opustošeno, večina uničenja pa je nastala po dogovoru, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Pred prekinitvijo ognja je bilo uničenih 35 odstotkov mesta, po dogovoru pa 90 odstotkov," je opozoril in dodal, da je izraelska vojska uničenje povzročila z nadzorovanimi eksplozijami in buldožerji. Prepričan je, da bo obnova mesta trajala najmanj tri leta.

Izraelska vojska se je sicer že umaknila iz Nakure, libanonske sile, ki bodo v skladu z dogovorom na jugu države skrbele za varnost skupaj z mirovnimi silami ZN-a Unifil, pa za zdaj prebivalcem odsvetujejo vračanje v mesto.

Tako Izrael kot Hezbolah drug drugega pogosto obtožujeta kršitve dogovora o prekinitvi ognja. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je sicer za AFP potrdil, da so sile zavezane dogovoru. Dodal je, si vojska prizadeva odpraviti grožnje Izraelu in njenim državljanom v skladu z mednarodnim pravom.

Izrael: Libanon ni izpolnil svojih obveznosti

Urad izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je pozneje sporočil, da se bo umik izraelskih sil z juga Libanona nadaljeval tudi po 60-dnevnem roku, češ da Libanon ni v celoti izpolnil svojih obveznosti.

Netanjahujev urad je v izjavi sporočil, da je postopek umika izraelske vojske "odvisen od tega, ali se bo libanonska vojska namestila v južnem Libanonu ter v celoti in učinkovito izvajala sporazum, medtem ko se bo Hezbolah umaknil za reko Litani".

"Ker libanonska država še ni v celoti uveljavila sporazuma o prekinitvi ognja, se bo postopek postopnega umika nadaljeval ob popolnem usklajevanju z ZDA," so še navedli.

Sporazum, pri katerem sta posredovali ZDA in Francija, je končal več kot leto dni trajajoče sovražnosti med Izraelom in Hezbolahom. Spopadi so dosegli vrhunec z veliko izraelsko ofenzivo, zaradi katere je bilo v Libanonu razseljenih več kot 1,2 milijona ljudi, Hezbolah pa je bil močno oslabljen.

Izraelska racija v Dženinu. Foto: Reuters
Izraelska racija v Dženinu. Foto: Reuters

ZN: Izraelska operacija na Zahodnem bregu ogroža premirje

Predstavnik urada Združenih narodov za človekove pravice Thameen Al Kheetan je v petek sporočil, da je bilo v izraelskih operacijah na Zahodnem bregu od torka ubitih najmanj 12 Palestincev, kar bi lahko ogrozilo nedavno dogovorjeno prekinitev ognja v Gazi.

Izraelska vojska je v četrtek, tretji dan obsežne operacije v tem mestu na Zahodnem bregu, porušila več hiš v Dženinu, zaradi česar je več sto prebivalcev zapustilo svoje domove.

Operacija se je začela nekaj dni po začetku prekinitve ognja v Gazi, v okviru katere so prvič po kratkem premirju novembra 2023 zamenjali izraelske talce za palestinske zapornike.

Izraelski uradniki so sporočili, da je operacija usmerjena proti militantnim skupinam v begunskem taborišču ob Dženinu, ki je že leta glavno središče oboroženih palestinskih skupin.
Urad ZN-a za človekove pravice je opozoril, da so bili ubiti večinoma neoboroženi, ljudje in pozval k takojšnjemu prenehanju nasilja in ustavitvi širjenja naselij.

"Naš urad je potrdil, da so izraelske varnostne sile od torka ubile najmanj 12 Palestincev in jih 40 ranile, večina med njimi naj ne bi bila oborožena," je dejal Al Kheetan.

"Zaskrbljeni smo tudi zaradi ponavljajočih se komentarjev nekaterih izraelskih uradnikov o načrtih za še večjo širitev naselbin in novih kršitev mednarodnega prava. Ponovno opozarjamo, da Izraelovo preseljevanje lastnega civilnega prebivalstva na ozemlja, ki jih zaseda, prav tako predstavlja vojni zločin," je dejal Al Kheetan.

Izrael od vojne leta 1967 zaseda Zahodni breg ob reki Jordan, ki ga Palestinci imajo za jedro svoje neodvisne države. Tam je zgradil naselbine, ki so po mnenju večine držav nezakonite. Izrael to izpodbija in se sklicuje na zgodovinske in svetopisemske vezi z zemljo.

Po napovedi prekinitve ognja v Gazi prejšnji teden so naseljenci napadali palestinske vasi in kamenjali vozila, pri čemer so zažgali več hiš in vozil in ranili več Palestincev.

"Skrbi nas, da bi dogajanje na Zahodnem bregu lahko vplivalo na prekinitev ognja v Gazi. Nujno je, da premirje v Gazi traja," je dejal Al Kheetan.