"Ni res, sile niso zapustile tamponskega območja. Sile so razporejene znotraj varovalnega pasu in na obrambnih točkah blizu meje, da bi varovale izraelske meje," je dejal tiskovni predstavnik izraelske vojske, potem ko je sirski varnostni vir za Reuters dejal, da so izraelske enote dosegle naselje Katana, ki leži deset kilometrov vzhodno od demilitariziranega območja, ki ločuje Golansko višavje pod okupacijo Izraela od Sirije in je od Damaska oddaljeno 25 kilometrov.
Je pa izraelski obrambni minister Izrael Kac potrdil, da je izraelska vojska v nočnih napadih zadela več sirskih vojaških plovil. "Izraelska vojska je v zadnjih dneh izvajala operacije v Siriji, da bi napadla in uničila strateške zmogljivosti, ki ogrožajo Izrael. Mornarica je sinoči uspešno uničila sirsko floto," je Kac dejal med današnjim obiskom izraelskega pomorskega oporišča v severnem mestu Hajfa.
"Skupaj s predsednikom vlade sem vojski naročil, naj na jugu Sirije vzpostavi sterilno obrambno območje brez orožja in terorističnih groženj ter brez stalne izraelske prisotnosti, da bi preprečili nastanek in organizacijo terorizma v Siriji," je še dodal obrambni minister.
Ob tem je opozoril nove sirske oblasti, naj ne sledijo poti nedavno odstavljenega predsednika Bašarja Al Asada.
Izrael na zasedenem tamponskem območju
Izrael je po padcu režima sirskega predsednika Al Asada zasedel demilitarizirano tamponsko območje na vzhodu zasedenega Golanskega višavja, ki je bilo pred tem pod nadzorom sirskih oblasti.
Izraelski zunanji minister Gideon Sar je zatrdil, da je navzočnost izraelskih sil v tamponskem območju "omejen in začasen korak". Kot trdi Izrael, želijo s tem preprečiti morebitni vdor oboroženih skupin na izraelsko ozemlje.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v ponedeljek dejal, da je zasedeno Golansko višavje izraelsko "za vse večne čase", in se na novinarski konferenci v Jeruzalemu zahvalil novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ker je med prvim mandatom priznal izraelsko priključitev tega območja.
Golansko višavje je Izrael zasedel leta 1967 in ga enostransko priključil leta 1981.
Mirovne enote ZN-a (Undof), ki so razporejene na zasedenem Golanskem višavju, so izraelsko vojsko obvestile, da njena dejanja pomenijo kršitev sporazuma o umiku iz leta 1974.
Savdska Arabija je v odzivu sporočila, da izraelska zasedba tamponskega območja v Siriji kaže na njegovo željo "uničiti možnost Sirije, da ponovno vzpostavi svojo varnost".
Napoved krepitve napadov v Siriji
Izrael je napovedal, da bo okrepil zračne napade na skladišča naprednega orožja v Siriji, kjer je od padca Asada že izvedel že več kot 300 napadov, med njimi tudi na tarče, ki so domnevno povezane s proizvodnjo kemičnega orožja.
Sirski mediji so v ponedeljek poročali o več desetih izraelskih napadih, med drugim tudi v glavnem mestu Damask, medtem ko Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu navaja, da je Izrael v zadnjih dveh dneh izvedel že okoli 310 napadov na različne cilje v Siriji.
"Izrael je uničil najpomembnejša vojaška območja v Siriji, vključno z letališči in njihovimi skladišči, letalskimi eskadriljami, radarji, signalnimi postajami in številnimi skladišči orožja in streliva na različnih lokacijah," je v izjavi sporočil observatorij s sedežem v Londonu.
Poleg tega je blizu pristaniškega mesta Latakija Izrael napadel zmogljivosti zračne obrambe ter pri tem poškodoval sirske vojaške ladje in skladišča. V Damasku in njegovi okolici so bili tarča napadov vojaška poslopja, raziskovalni centri in centri za elektronsko bojevanje.
Med tarčami naj bi bili tudi objekti, ki so domnevno povezani s proizvodnjo kemičnega orožja, s čimer želi Izrael po lastnih trditvah preprečiti, da bi orožje prišlo v roke "skrajnežev".
"Izvajamo vse potrebne ukrepe za zagotovitev svoje varnosti glede na nove razmere v Siriji," je na novinarski konferenci v ponedeljek zvečer dejal Netanjahu, ne da bi navedel podrobnosti.
Kac je napovedal, da bo izraelska vojska "uničila težko strateško orožje po vsej Siriji, vključno z raketami zemlja-zrak, sistemi zračne obrambe, raketami zemlja-zemlja, vodenimi raketami, raketami dolgega dosega in na obali nameščenimi raketami".
Turčija in ZN napade Izraela obsojata
Kot je dejal izraelski zunanji minister, se Izrael nima interesa vmešavati v notranje zadeve Sirije, ampak ga skrbi le obramba svojih državljanov.
"Zato napadamo sisteme strateškega orožja, kot je na primer preostalo kemično orožje ali rakete dolgega dosega in rakete, da ne bi padli v roke skrajnežev," je Sar povedal novinarjem v Jeruzalemu.
Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW), ki spada pod okrilje ZN-a, je sirske oblasti pozvala, naj zagotovijo varnost skladišč s kemičnim orožjem. Ni sicer znano, kje in koliko kemičnega orožja ima Sirija, toda Al Asad naj bi ga nekaj ohranil tudi po napadu s sarinom na predmestje Damaska leta 2013.
Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen je medtem Izrael pozval, naj ustavi bombardiranje Sirije. "Še vedno smo priča izraelskim premikom in bombardiranju sirskega ozemlja. To se mora ustaviti," je dejal na današnji novinarski konferenci v Ženevi.
Izraelske vojaške operacije je obsodila tudi Turčija, ki je ob tem izrazila podporo suverenosti, politični enotnosti in ozemeljski celovitosti Sirije.
"Ostro obsojamo vstop Izraela na ločitveno območje med Izraelom in Sirijo. V tem občutljivem obdobju, ko se je pojavila možnost za dosego miru in stabilnosti, ki si ju sirsko ljudstvo želi že več let, Izrael ponovno kaže svojo okupatorsko miselnost," je sporočilo zunanje ministrstvo v Ankari.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje