Izraelska vojska je po poročanju Reutersa sporočila, da se je zbralo 8.000 protestnikov. Dodala je, da se jih je večina držala stran od ograje, s katero je Izrael obdal ozemlje zasedene Gaze, nekaj pa jih je zažigalo pnevmatike. Kot je še sporočila vojska, so nekateri protestniki na ozemlje Izraela skušali vreči eksplozivno napravo, a ta ni padla na drugo stran ograje.
"Vojaki so se odzvali s sredstvi za razganjanje množic in streljali v skladu s standardnimi operativnimi postopki," je dejala tiskovna predstavnica izraelske vojske.
Palestinska tiskovna agencija Maan news medtem poroča, da so izraelske sile neposredno na protestnike streljale s pravim strelivom, uporabljale pa so tudi solzivec.
Ubit tudi 16-letnik, ranjenih 40 ljudi
Zdravstveno ministrstvo v Gazi je sprva sporočilo, da je bil v vrat ustreljen in ubit 16-letni Mohamad Džahdžuh, kasneje pa je dodalo, da sta zaradi poškodb umrla še 28- in 40-letnik. Še 40 ljudi so izraelske sile ustrelile in ranile. Ministrstvo navaja, da so med ranjenimi tudi dva novinarja in štirje reševalci.
Kot so sporočili predstavniki zdravstvenih služb v Gazi, kjer vlada islamistično gibanje Hamas, je bilo od konca marca, ko so se začeli redni protesti, na njih ubitih več kot 220 Palestincev. Ranjenih je bilo najmanj 18.000 ljudi, številni hudo. Udeleženci protestov zahtevajo konec izraelske zapore Gaze, ki je pod izraelsko vojaško okupacijo od leta 1967, ob tem pa zahtevajo pravico beguncev in njihovih potomcev do vrnitve na njihove domove, s katerih so bili pregnani ob ustanovitvi Izraela leta 1948.
Izrael kategorično zavrača možnost, da bi se palestinski begunci in njihovi potomci lahko vrnili na svoje domove na ozemlju današnjega Izraela, saj bi spremenjena demografska slika ogrozila judovsko večino v Izraelu. Okoli leta 1948 je bilo z ozemlja današnjega Izraela izgnanih več kot 750.000 Palestincev.
Izraelska vojska in naseljenci so bili v Gazi prisotni od leta 1967 do leta 2005, tudi po tem pa ohranja tesen nadzor nad zračnim prostorom Gaze, njenimi mejami in ozemeljskimi vodami. ZN označuje Gazo za okupirano ozemlje, zaradi izraelske (in delno egiptovske) zapore območja pa so humanitarne razmere na 365 kvadratnih kilometrov velikem ozemlju, kjer živi okoli dva milijona ljudi, katastrofalne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje