Podobe, kot smo jih več mesecev spremljali iz Gaze, zdaj prihajajo iz Dženina na Zahodnem bregu. Zaradi izraelskih napadov na tamkajšnje taborišče iz njega bežijo Palestinci. Foto: Reuters
Podobe, kot smo jih več mesecev spremljali iz Gaze, zdaj prihajajo iz Dženina na Zahodnem bregu. Zaradi izraelskih napadov na tamkajšnje taborišče iz njega bežijo Palestinci. Foto: Reuters

Izraelski obrambni minister Izrael Kac je po napadih na Zahodnem bregu, kjer je izraelska vojska sprožila "protiteroristično operacijo" Železni zid, ki je zahtevala deset življenj, še 40 ljudi je ranjenih, dejal, da so uporabili "prvo lekcijo iz metode ponavljajočih se vdorov v Gazi". Dodal je, da gre za "spremembo varnostne strategije" na Zahodnem bregu.

"Ne bomo dovolili, da orožje iranskega režima in radikalnega sunitskega islama ogroža življenja izraelskih naseljencev na Zahodnem bregu in vzpostavlja teroristično fronto vzhodno od Izraela,“ je dodal Kac.

Izraelska vojska je v Dženinu obkrožila tudi palestinsko bolnišnico in begunsko taborišče v središču mesta, mesto so napadli iz zraka, eksplodiralo je tudi več obcestnih eksplozivnih sredstev.

Vojaško vozilo na ulicah Dženina. Foto: Reuters
Vojaško vozilo na ulicah Dženina. Foto: Reuters

Palestinci zapuščajo begunsko taborišče

Zaradi napadov je več sto Palestincev danes zapustilo domove v begunskem taborišču v Dženinu, kar naj bi po navedbah palestinskih oblasti storili po ukazih izraelske vojske. Izraelske sile, ki na območju že tretji dan izvajajo obsežno operacijo, medtem trdijo, da ukaza za evakuacijo niso izdale.

"Na stotine prebivalcev taborišča je začelo odhajati, potem ko jim je izraelska vojska s pomočjo zvočnikov na brezpilotnih letalnikih in vojaških vozilih ukazala, naj zapustijo taborišče," je povedal guverner Dženina Kamal Abu Al Rub.

Izraelska vojska je zanikala, da bi izdala ukaz za evakuacijo prebivalcev v Dženinu. Prav tako je sporočila, da je ponoči v bližini mesta ubila dva palestinska borca, ki naj bi bila odgovorna za umore treh Izraelcev v začetku meseca. V spopadih naj bi bil pri tem ranjen izraelski vojak.

Izrael je v zadnjih dneh tudi drugod po Zahodnem bregu poostril nadzor in postavil več vojaških nadzornih točk. Med drugim je to storil v Nablusu, Jerihu, Hebronu in Ramali, kjer je tudi izvedel več racij in pridržal tri ljudi.

Predstavnik izraelske vojske Nadav Šošani ni želel podati podrobnosti o operaciji v Dženinu, je pa dodal, da je bila "precej podobna" tisti avgusta lani, v kateri je več sto izraelskih vojakov ob pomoči brezpilotnih letalnikov in helikopterjev vdrlo v Dženin in druga mesta na zasedenem Zahodnem bregu. Torkova vojaška akcija je bila obenem tretji največji vdor izraelske vojske v manj kot dveh letih v Dženin.

Tudi Šošani je poudaril, da je izraelska vojska na podlagi izkušenj iz Gaze "izpopolnila taktiko bojevanja v mestih".

Na Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu med okoli 2,7 milijona Palestincev v nasprotju z mednarodnim pravom živi okoli 700.000 izraelskih naseljencev.

Podoba Rafe na meji med Gazo in Egiptom. Čez tamkajšnji mejni prehod prihajajo tovornjaki s humanitarno pomočjo. Foto: Reuters
Podoba Rafe na meji med Gazo in Egiptom. Čez tamkajšnji mejni prehod prihajajo tovornjaki s humanitarno pomočjo. Foto: Reuters

"Želim le narediti grob za ženo in otroke"

V Gazi medtem velja krhko premirje med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas. Civilne oblasti v Gazi so sporočile, da so prebivalci v zadnjih dneh izpod ruševin potegnili najmanj 162 trupel ljudi, ki so umrli v izraelskih napadih pred sprejetjem dogovora.

Po uradnih podatkih je izraelska ofenziva na Gazo zahtevala skoraj 47.000 življenj, a še veliko trupel je med ruševinami. Zaradi stalnih izraelskih napadov jih je bilo do zdaj pretežko in prenevarno odkopati.

Po ocenah civilnih oblasti je v Gazi zakopanih še okoli 10.000 trupel, mnogi Palestinci, ki so se vrnili v porušene domove, se zato na vse pretege trudijo, da končno pridejo do umrlih svojcev. "Moji otroci so še vedno nekje med ruševinami, želim jih odkopati. Nimamo strojev, kot so bagri in druga oprema, ki bi nam pomagala," je za Reuters dejal Mahmud Abu Dalfa. V izraelskih napadih pred meseci je bila uničena njegova hiša, v napadu je izgubil ženo in vseh pet otrok.

Muslimani svojce običajno pokopljejo nekaj ur po njihovi smrti, zato dolgotrajno iskanje trupel zanje predstavlja dodatno stisko in stres. "Ne želim, da mi kdo postavi novo hišo ali da mi da kakšne materialne stvari. Edino, kar si želim, je, da lahko izkopljem svoje otroke in ženo ter jim naredim grob," je dodal Dalfa.

Po ocenah Združenih narodov je v 15-mesečni izraelski ofenzivi na Gazo v razdejanju nastalo za 50 milijonov ton ruševin. Da bi vse območje počistili, bi potrebovali 21 let, celotna akcija pa bi stala več kot 1,2 milijarde dolarjev.

Rubio: Podpora Izraelu prioriteta Trumpove vlade

Medtem je novi ameriški državni sekretar Marco Rubio v pogovoru z zunanjim ministrom Združenih arabskih emiratov Abdulahom bin Zajedom poudaril, da je nujno nadaljevanje izpolnjevanja dogovora o premirju v Gazi. Rubio je predtem govoril tudi s savdskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom in z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Rubio je Netanjahuju zagotovil, da je ameriška podpora Izraelu prioriteta Trumpove vlade. Novi ameriški zunanji minister je ob tem Netanjahuju čestital za uspehe v boju s palestinskim gibanjem Hamas in libanonskim gibanjem Hezbolah, je dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Tammy Bruce.

Trump, ki je sodeloval pri sprejetju dogovora o prekinitvi ognja in izmenjavi ujetnikov med Hamasom in Izraelom, je ob prevzemu funkcije odpravil sankcije, ki jih je predhodna vlada Joeja Bidna uvedla proti izraelskim ekstremističnim naseljencem na Zahodnem bregu. V sredo je sprejel nov ukaz v korist Izraelu, potem ko je na seznam tujih terorističnih organizacij vrnil jemenske hutijevce.