Izraelski tanki na meji med Izraelom in Sirijo na Golanskem višavju. Foto: Reuters
Izraelski tanki na meji med Izraelom in Sirijo na Golanskem višavju. Foto: Reuters

"Ne smemo dovoliti, da bi bil proces notranjega sirskega dialoga torpediran od zunaj. Sosedje, kot sta turška in izraelska vlada, ki uveljavljata svoje varnostne interese, ne smejo ogroziti procesa," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na novinarski konferenci v Berlinu dejala Baerbock.

"Zdaj si moramo prizadevati za spodbujanje pozitivnega razvoja v Siriji in preprečevanje negativnih vplivov. Zelo konkretno to pomeni, da je potreben proces dialoga pod sirskim vodstvom, ki ga bomo kot Evropejci in Nemci podprli. Ne smemo dovoliti, da bi Sirija znova postala lutka v rokah tujih sil," je še dodala.

Baerbock je prav tako napovedala, da bo Nemčija zagotovila dodatnih osem milijonov evrov humanitarne pomoči za Sirijo, za svojega predstavnika v Siriji pa bo imenovala državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Tobiasa Lindnerja, poroča katarska televizija Al Džazira.

Nemški socialdemokrati (SPD) so medtem opozorili, da so zahteve opozicije, naj se sirski begunci po padcu Asadovega režima vrnejo domov, neodgovorne. "Dogodki v Siriji se vrstijo hitro in nihče ne ve, kaj se bo zgodilo. Preden se odločimo za novo pot, moramo z določeno mero gotovosti vedeti, kaj se bo zgodilo," je povedal predsednik deželne vlade Spodnje Saške Stephan Weil.

Več držav članic EU-ja je namreč zaradi dogajanja v Siriji napovedalo začasno zaustavitev obravnave prošenj za azil sirskih beguncev. Med njimi je tudi Nemčija, kjer na obravnavo čaka več kot 47.000 Sircev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Francija pozvala Izrael k umiku s tamponskega območja na Golanskem višavju

Izrael mora umakniti svoje vojake s tamponskega območja, ki ločuje zasedeno Golansko višavje od preostalega dela sirskega ozemlja, je sporočilo francosko zunanje ministrstvo.

"Vsaka namestitev vojske na ločitvenem območju med Izraelom in Sirijo pomeni kršitev sporazuma o umiku iz leta 1974. Francija poziva Izrael, naj se umakne z območja in spoštuje suverenost in ozemeljsko celovitost Sirije," je povedal tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva.

Potem ko so uporniške skupine v Siriji pretekli konec tedna strmoglavile režim predsednika Bašarja Al Asada, je izraelski premier Benjamin Netanjahu ukazal vojski, naj zavzame demilitarizirano območje na delu Golanskega višavja pod sirskim nadzorom, saj s tem želijo po njegovih besedah preprečiti morebitni vstop oboroženih posameznikov na območje.

Mirovne enote misije ZN-a (UNDOF) sicer nadzorujejo približno 235 kvadratnih kilometrov veliko tamponsko območje med Izraelom in Sirijo, ki je bilo vzpostavljeno leta 1974. Sile UNDOF-a so izraelsko vojsko že obvestile, da njena dejanja pomenijo kršitev sporazuma o umiku med Izraelom in Sirijo iz leta 1974.

V napadih uničene ladje v Latakiji. Foto: EPA
V napadih uničene ladje v Latakiji. Foto: EPA

Izrael uničil ladjevje sirske mornarice

Izrael je potrdil, da je napadel floto sirske mornarice kot del vojaških operacij, s katerimi želi onesposobiti vojaška sredstva v Siriji po padcu režima predsednika Bašarja Al Asada.

V izjavi za javnost je izraelska vojska sporočila, da so njihove vojaške ladje v ponedeljek zvečer napadle sirski pristanišči v Al Bajdi in Latakiji, kjer je bilo zasidranih 15 plovil. Kot poroča BBC, ki je preveril satelitske posnetke po izraelskih napadih, je v Latakiji mogoče opaziti poškodovane ladje in dele pristanišča.

Izraelski obrambni minister Israel Kac je sporočil, da si izraelska vojska prizadeva "uničiti strateške zmogljivosti, ki ogrožajo izraelsko državo". Uničenje flote sirske mornarice je označil za velik uspeh.

Poleg tega je izraelska vojska navedla, da so njena bojna letala izvedla več kot 350 napadov na cilje po vsej Siriji, vključno z letališči, vojaškimi vozili, protiletalskim orožjem in obrati za proizvodnjo orožja v prestolnici Damask, v Homsu, Tartusu in Palmiri. Tarča napadov so bila tudi skladišča orožja, skladišča streliva in na desetine raket morje-morje.

Kot pojasnjuje Izrael, hočejo z napadi v Siriji preprečiti, da bi orožje in vojaška oprema "prešli v roke skrajnežev".

Izraelska vojska je potrdila, da njene enote delujejo zunaj tamponskega območja na zasedenem Golanskem višavju, ki so ga zavzeli v nedeljo po padcu Asada. Čeprav je potrdila prisotnost na sirskem ozemlju, pa je za BBC zanikala, da se izraelski tanki približujejo Damasku.

V videosporočilu na družbenih omrežjih je izraelski premier Benjamin Netanjahu glavni sirski uporniški skupini Hajat Tahrir Al Šam (HTS), ki je skupaj z drugimi uporniškimi frakcijami sodelovala pri strmoglavljenju Asada, dejal, da se bo Izrael "ostro odzval", če dovolijo Iranu, da vnovič vzpostavi prisotnost v Siriji.

O zasedbi položajev sirske vojske v tamponskem območju je Netanjahu v ponedeljek dejal, da je to "začasen obrambni položaj, dokler se ne najde ustrezna rešitev".

"Naša želja je vzpostaviti sosedske in miroljubne odnose z novimi silami, ki se pojavljajo v Siriji. Če to ne bo mogoče, bomo storili vse, kar je potrebno, da ubranimo državo Izrael in njeno mejo," je dejal izraelski premier.

Turško zunanje ministrstvo je obsodilo vdor Izraela v tamponsko območje in ga obtožilo "okupatorske naravnanosti" v "občutljivem obdobju, ko se je pojavila možnost za dosego miru in stabilnosti, ki si ju sirsko ljudstvo želi že vrsto let".

Hamenej: Asadov padec načrtovali v ZDA in Izraelu

Iranski vrhovni verski voditelj ajatola Ali Hamenej je dejal, da je bilo strmoglavljenje Asada rezultat načrta ZDA in Izraela, pri tem pa je imela po njegovih besedah vlogo tudi ena od sosed Sirije, ki pa je ni imenoval, čeprav je verjetno mislil Turčijo, ki podpira nekatere sirske uporniške skupine.

"Kar se je zgodilo v Siriji, je bilo v glavnem načrtovano v poveljniških prostorih Amerike in Izraela. O tem imamo dokaze. Vpletena je bila tudi sosednja vlada," je dejal Hamenej v govoru, ki so ga povzeli iranski državni mediji.

V govoru je Hamenej tudi dejal, da se bo zavezništvo pod vodstvom Irana okrepilo v celotni regiji. "Bolj kot izvajate pritisk, močnejši postane odpor. Več zločinov kot storite, bolj odločen postane. Bolj kot se borite proti njemu, bolj se širi," je zatrdil Hamenej. "Iran je močan, mogočen in bo postal še močnejši," je dodal.

Na izjave Hameneja se je odzval izraelski obrambni minister Izrael Kac in zavrnil obtožbe o odgovornosti Izraela in ZDA za padec Asadovega režima. Po njegovih besedah je za to kriv Teheran sam, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ob obisku na jordansko-izraelski meji je Kac povedal še, da bi moral Iran prenehati financiranje oboroženih skupin v Siriji, Libanonu in Gazi. Islamsko republiko je obtožil tudi, da stoji za poskusi tihotapljenja orožja na zasedeni Zahodni breg, spodbuja terorizem v regiji in si prizadeva vzpostaviti vzhodno fronto proti Izraelu.