Po besedah Netanjahuja je padec Asada neposreden rezultat udarcev, ki jih je Izrael zadal Iranu in proiranskemu gibanju Hezbolah v sosednjem Libanonu, ki sta bila glavna zaveznika Damaska. Kot je dejal, je s tem padel "osrednji člen iranske osi zla".
Izrael je zainteresiran za "dobrososedske odnose" s Sirijo, je dejal Netanjahu in spomnil, da se v izraelskih bolnišnicah zdravijo številne žrtve vojne iz Sirije.
Netanjahu je med obiskom območja ob meji s Sirijo povedal, da je izraelski vojski ukazal, naj "zavzame" demilitarizirano tamponsko območje na meji s Sirijo, s čimer želijo zagotoviti varnost Izraela. "Ne bomo dovolili, da bi se na naši meji vzpostavila kakršna koli sovražna sila," je zatrdil.
Kot je pojasnil, je 50 let star "sporazum o razdružitvi" med državama propadel in "sirske sile so zapustile svoje položaje".
Enote so bile po navedbah izraelske vojske nameščene "v tamponskem pasu in na več drugih lokacijah, potrebnih za obrambo". Cilj je "zagotoviti varnost naselij na Golanskem višavju in državljanov Izraela", so zapisali ter poudarili, "da se izraelska vojska ne vmešava v notranje dogajanje v Siriji". Vojska naj bi ostala v tamponskem območju, dokler bo potrebno za varnost Izraela in njegovih državljanov.
Izraelski mediji so poročali, da so v tamponsko območje s Sirijo prodrli tanki. Prebivalci sirskega mesta Kunejtra so povedali, da so izraelske enote napredovale 15 metrov na sirsko ozemlje in izstrelile nekaj strelov. Vendar do mesta Kunejtra niso prodrle.
Omenjeno mesto je sedež istoimenske pokrajine na meji z Golanskim višavjem, ki si ga je leta 1981 priključil Izrael. Po mednarodnem pravu velja ta strateško pomembna skalnata planota za sirsko ozemlje, ki ga zaseda Izrael.
Med prvim predsedniškim mandatom Donalda Trumpa so ZDA priznale izraelsko zahtevo po Golanskem višavju. Mirovne enote misije Undof nadzorujejo približno 235 kvadratnih kilometrov veliko tamponsko območje med Izraelom in Sirijo.
Izraelski napadi v Siriji
Po nekaterih navedbah je Izrael po padcu Asada izvedel tri zračne napade v Damasku, katerih cilj sta bila varnostni kompleks in vladni raziskovalni center, ki je v preteklosti služil za razvoj raket.
Eden od virov je dejal, da so napadi prizadeli infrastrukturo, ki se uporablja za shranjevanje občutljivih vojaških podatkov, opreme in delov vodenih izstrelkov.
Pred tem si izraelska letala bombardirala letalsko oporišče Kalkala na jugu Sirije, od koder se je ponoči umaknila sirska vojska.
Regionalni varnostni viri so povedali, da je bilo najmanj šest napadov na glavno letalsko oporišče severno od mesta Suveida, kjer je imela sirska vojska veliko zalogo raket in izstrelkov. Domneva se, da je bil namen izraelskega napada preprečiti, da bi to orožje padlo v roke oboroženih skupin.
Iran pozval k hitremu končanju konfliktov
V Iranu, ki je bil glavni podpornik Asada v regiji, je zunanje ministrstvo v izjavi za javnost sporočilo, da Teheran spoštuje enotnost in nacionalno suverenost Sirije, ob tem pa pozvalo k "hitremu končanju vojaških konfliktov, preprečevanju terorističnih dejanj in začetku nacionalnega dialoga" z vsemi deli sirske družbe.
Kot so zapisali, je odgovornost za usodo Sirije izključno v rokah sirskega ljudstva brez tujih vmešavanj ali uničujočih posredovanj.
Teheran je dejal, da bo še naprej podpiral mednarodne mehanizme za nadaljevanje političnega procesa, in dodal, da naj bi se dolgoletni in prijateljski odnosi med iranskim in sirskim narodom nadaljevali.
Iran tudi pričakuje nadaljevanje "prijateljskih" odnosov med državama. "Odnosi med narodoma Irana in Sirije imajo dolgo zgodovino in so bili vedno prijateljski. In pričakovati je, da se bodo ti odnosi nadaljevali," je še zapisalo zunanje ministrstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje