Veleposlanik Izraela pri ZN-u Gilad Erdan je celotno zasedanje označil kot "patetično" in "absurdno" ter vztrajal, da zanj ni "absolutno nikakršnega razloga", poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Sklicati zasedanje varnostnega sveta o nedogodku je resnično absurdno," je ocenil. Vztrajal je, da je bil obisk povsem legitimen in "v skladu s statusom quo".
Palestinski predstavnik pri Združenih narodih Rijad Mansur pa je, nasprotno, Izrael obtožil, da deluje "s popolnim prezirom" do Palestincev, do varnostnega sveta in celotne mednarodne skupnosti. Članice VS-ja je pozval, naj končno ukrepajo. "Katero rdečo črto mora Izrael še prestopiti, da bo VS ZN-a končno rekel 'dovolj je dovolj' in ustrezno ukrepal?" jih je vprašal. Palestinci namreč opozarjajo, da želijo Izraelci mošejo spremeniti v sinagogo.
Predstavnik ZDA Robert Wood je na zasedanju ponovil stališče Bele hiše, da ZDA nasprotujejo "vsakršnim enostranskim dejanjem, ki pomenijo odmik od zgodovinskega statusa quo, kar je nesprejemljivo". Obe strani je pozval, naj naredita vse, da povrneta red in mir ter ohranita možnost t. i. rešitve dveh držav.
Torkov obisk mošeje skrajno desnega ministra Itamarja Ben-Gvira je razjezil Palestince in arabske države, zahodne vlade – tudi ameriška, ki sicer velja za najtrdnejšo zaveznico Izraela – pa so opozorile, da takšne poteze ogrožajo krhko ravnotežje svetih krajev v Jeruzalemu. Zasedanje VS ZN-a na to temo so zahtevali Kitajska in Združeni arabski emirati.
Mošeja Al Aksa leži v Vzhodnem Jeruzalemu, delu mesta, ki je pod izraelsko vojaško okupacijo od leta 1967, in je tretji najsvetejši kraj za muslimane, ker naj bi tam šel v nebesa prerok Mohamed. Za Jude, ki območju pravijo Tempeljski grič, pa je to najsvetejši kraj. Mošeja je pod muslimansko upravo, Izrael pa je odgovoren za njeno varnost. V skladu s sporazumom z muslimanskimi oblastmi lahko Judje obiskujejo območje, a tam ne smejo moliti.
V zadnjih letih je vse več Judov, večinoma izraelskih nacionalistov, skrivaj molilo na tem mestu, kar Palestinci obsojajo. Ben-Gvir je medtem omenjeni sporazum v preteklosti večkrat kritiziral kot rasističen in diskriminatoren do Judov. Palestinci po drugi strani izraelske oblasti obtožujejo, da želijo razširiti svoj nadzor nad svetim krajem.
Ben-Gvir je od vstopa v parlament aprila 2021 že večkrat obiskal območje, vendar takrat ni bil policijski minister. Sporen obisk takratnega opozicijskega voditelja Ariela Šarona leta 2000 je bil eden glavnih povodov za drugo palestinsko intifado oziroma vstajo, ki je trajala do leta 2005. Ben-Gviru so tokratni obisk odsvetovali celo izraelski rabini.
VS ZN-a je v preteklosti sprejel vrsto resolucij o bližnjevzhodnem sporu, v katerih je podprl njegovo rešitev z oblikovanjem dveh držav, izraelske in palestinske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje