"V vsaki državi morajo biti vse vojaške enote vključene v to institucijo," je v pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP dejal poveljnik oboroženega krila HTS-a Muraf Abu Kasra, znan pod vzdevkom Abu Hasan Al Hamavi. Dodal je, da bo HTS med prvimi skupinami, ki bo razpustila svoje oboroženo krilo. Prav tako je Zahod pozval, naj umakne teroristično oznako HTS.
Kritičen je bil do izraelskih napadov na cilje v Siriji in vdor izraelskih sil na območje na skrajnem jugozahodu države, ki razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanskem višavju, ki jih Izrael zaseda od vojne leta 1967, ter mednarodno skupnost pozval k ukrepanju.
Prav tako je zavrnil idejo o federalizmu v državi in poudaril, da Sirija ne bo razdeljena. Dodal je še, da bodo v novo vodstveno strukturo v Siriji vključena tudi območja na severu in severovzhodu države, ki jih nadzirajo kurdske oborožene skupine.
Skupina HTS je vodila islamistične upornike, ki so v bliskoviti ofenzivi pred dobrim tednom dni premagali sirsko vojsko in strmoglavili režim dolgoletnega predsednika Bašarja Al Asada. Za predsednika prehodne vlade so imenovali Mohameda Al Baširja ter pozvali k stabilnosti in miru v državi.
Spopadi se nadaljujejo
Posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Geir Pedersen je v Varnostnem svetu ZN-a opozoril, da se spopadi v Siriji kljub padcu režima predsednika Al Asada niso končali.
Izpostavil je predvsem spopade na severu Sirije med Kurdi in islamističnimi skupinami, ki imajo podporo Turčije. Varnostni svet ZN-a je kljub temu pozval, naj sčasoma ukine sankcije proti Siriji in omogoči obnovo države, ki je uničena po 13 letih državljanske vojne.
Kot ključen pogoj za to, da Sirija dobi potrebno gospodarsko podporo, je Pedersen poudaril konkreten napredek v smeri vključujoče politične tranzicije. Dodal je, da se je že srečal z novim vodstvom države.
Ob tem je pozval Izrael, naj se umakne z zasedenega Golanskega višavja ob meji s Sirijo, naj preneha na novo poseljevati to območje in naj preneha kršiti suverenost sosednje države. Izrael je namreč izkoristil priložnost in nemudoma po strmoglavljenju Al Asadovega režima zavzel del sirskega ozemlja na Golanskem višavju.
Izraelska vojska je po Pedersenovih besedah po padcu Al Asadovega režima izvedla več kot 350 zračnih napadov na Sirijo, ki ogrožajo civiliste in urejeno politično tranzicijo. "Napadi na sirsko suverenost in ozemeljsko celovitost se morajo končati," je dejal.
Kurdske in proturške milice podaljšale dogovor o ustavitvi ognja
Dogovor o prekinitvi ognja med kurdskimi in proturškimi oboroženimi skupinami v mestu Manbidž na severu Sirije je bil ob posredovanju ZDA podaljšan, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
Prekinitev ognja v Manbidžu, ki se je nedavno iztekla, je podaljšana do konca tedna in seveda si bomo prizadevali za nadaljnje podaljšanje, je pojasnil Miller.
Do podaljšanja prihaja zaradi strahu, da Turčija pripravlja napad na obmejno mesto Kobane, znano tudi pod imenom Ain al Arab, ki je v rokah kurdskih sil.
"Razumemo zelo upravičeno zaskrbljenost Turčije glede teroristične grožnje, ki jo predstavljajo PKK (Delavska stranka Kurdistana) in tuji borci v Siriji. Zato se z njimi pogovarjamo o teh pomislekih in poskušamo najti pot naprej," je nadaljeval Miller in dodal, da si želijo vzpostaviti sirsko vlado, ki bo vključevala vse različne etnične skupine v državi.
Turške oblasti so v preteklosti že izvedle več kopenskih invazij na Sirijo zato, da bi oslabili kurdske sile. Slednje obtožujejo povezav s PKK-jem, ki ga v Ankari označujejo kot teroristično organizacijo. Čeprav so Turčija in ZDA zaveznice znotraj Nata, so na nasprotni strani konflikta v severni Siriji, saj ZDA podpirajo kurdske sile.
Stiki nove vlade z državami po svetu
Tiskovni predstavnik sirske prehodne vlade Obeida Arnaut je dejal, da je nova vlada v stikih na najvišjih ravneh s številnimi državami po svetu. Dejal je, da je Sirija po novem odprta država, ki želi zgraditi dobre odnose s sosednjimi državami in svetom.
ZDA in Združeno kraljestvo so konec tedna že potrdili, da se pogovarjajo s skupino Hajat Tahrir al Šam, ki ju oboji uradno označujejo za teroristično organizacijo.
Tudi EU vzpostavlja stike s to skupino. Po poročanju Radia Slovenija je z nekdanjimi uporniki v ponedeljek vzpostavil stik vodja misije EU-ja v Siriji, ki trenutno deluje v Bejrutu. To je znak, da želi Unija normalizirati odnose s skupino, ki je nastala iz nekdanje veje Al Kaide v Siriji.
Kaj z oznako teroristična skupina?
Hajat Tahrir al Šam so Združeni narodi leta 2014 uvrstili na seznam terorističnih skupin zaradi nekdanjih vezi z Al Kaido. Vseh 27 članic EU-ja sprejema to oznako skupine.
Arnaut je ZDA, Združeno kraljestvo in EU pozval, naj Hajat Tahrir al Šam ne uvrščajo več med teroristične skupine.
Nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas je na vprašanje, ali bo Unija ovrgla teroristično oznako, da bi omogočila diplomacijo, odvrnila, da za EU niso pomembne samo besede, ampak da želi videti tudi "dejanja v pravi smeri".
Kallas je naštela glavne pogoje za sodelovanje z novimi oblastmi v Siriji. Ti naj bi bili spoštovanje suverenosti in ozemeljske celovitosti, kazenska odgovornost prejšnjih oblasti, vlada, ki bo vključevala vse, še zlasti manjšine in spoštovanje pravic žensk. Celoten proces pa morajo voditi Sirci sami.
Sirska prehodna vlada: V Siriji ni prostora za ruske sile.
Tiskovni predstavnik sirske prehodne vlade je Rusijo pozval, naj premisli o svoji navzočnosti na sirskem ozemlju po padcu predsednika Bašarja Al Asada, ki so ga podpirale ruske sile. V državi zanje ni prostora, pravi vlada.
Arnaut, ki ga je na položaj tiskovnega predstavnika vlade imenovala uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam, je poudaril, da odločitev Rusije za umik ladij iz sirskih pristanišč in premik vojaških vozil iz oporišč še ni jasen znak, da se Rusija umika iz Sirije.
"Mislim, da bi morala Rusija premisliti o svoji navzočnosti na sirskem ozemlju, pa tudi o svojih interesih," je dejal Arnaut. Dodal je, da so bili interesi Rusije "povezani z zločinskim Al Asadovim režimom", poroča portal Euronews. Moskvo je pozval, naj navrže stik z novo oblastjo, da pokaže, da ni sovražna sirskemu ljudstvu "zdaj, ko je obdobja Al Asadovega režima končno konec".
Se Rusija res umika?
Medtem je iz obmorskega mesta Latakija južno proti mestu Tartus odpotoval konvoj ruskih vojaških vozil.
Rusija ima v Siriji dve vojaški oporišči, in sicer zračno oporišče Hmeimim blizu Latakije in pomorsko oporišče Tartus. Oporišči veljata za dve izmed strateško najpomembnejših vojaških oporišč Rusije.
Še posebej ključno je oporišče v Tartusu, saj Rusiji zagotavlja edini neposredni dostop do Sredozemskega morja.
Zahodni analitiki in obveščevalne službe sporočajo, da Rusija izvaja obsežen umik iz Sirije, a Moskva tega še ni potrdila.
EU bo odprl predstavništvo v Damasku
EU bo spet odprl svoje predstavništvo v Damasku, je potrdila Kaja Kallas. "Ne moremo pustiti praznine v Siriji. EU mora biti navzoč," je dejala evropskim poslancem in poslankam.
Kallas je na zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu ponedeljkove pogovore odposlanca Unije z novimi sirskimi oblastmi in predstavniki civilne družbe v Damasku označila kot konstruktivne.
V ponedeljek je na zasedanju zunanjih ministrov EU-ja dejala, da ključna Asadova podpornika, Rusija in Iran, ne smeta vplivati na prihodnosti Sirije.
Ob zmagi pripadnikov nekdanje veje Al Kaide v Siriji je dejala, da je za EU "za zdaj ključno, da so manjšine in njihove pravice zaščitene. To pomeni tudi versko svobodo in pravice žensk".
Hajat Tahrir al Šam je med drugim že napovedal, da bo sirsko gospodarstvo spremenil v prostotržno, da bi pritegnili vlagatelje.
Skupina se spopada z obtožbami o kršitvah človekovih pravic, tudi usmrtitvah za bogoskrunstvo in prešuštvo. Skupini se očita tudi skrajno interpretiranje islamskega prava.
EU napovedal dodatno milijardo evrov pomoči za begunce v Turčiji
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Ankari napovedala, da bo Evropska unija Turčiji namenila dodatno milijardo evrov pomoči za oskrbo sirskih beguncev. Poudarila je, da bo Unija okrepila neposredne stike z novimi sirskimi oblastmi in posvarila pred ponovnim vzponom skrajne skupine Islamska država v Siriji.
"Dodatna milijarda evrov za leto 2024 je na poti," je na novinarski konferenci s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom dejala von der Leyen. Pri tem je pojasnila, da bodo tako podprli zdravstvene in izobraževalne potrebe beguncev v Turčiji ter prispevali k upravljanju migracij in meja, vključno s prostovoljnim vračanjem sirskih beguncev.
Turčija trenutno gosti okoli tri milijone sirskih beguncev in upa, da bo sprememba oblasti v Damasku po nedavnem padcu predsednika Bašarja Al Asada številnim omogočila vrnitev domov.
EU je od leta 2012 Turčiji namenil skoraj deset milijard evrov pomoči za upravljanje migracij. Bruselj in Ankara sta prav tako leta 2016 sklenila dogovor, s katerim EU Turčiji namenja finančno pomoč v zameno za zajezitev toka prebežnikov v EU.
Urad visokega komisarja ZN-a za begunce (UNHCR) je v petek sporočil, da padec Al Asadove vladavine še ni sprožil množičnega vračanja sirskih beguncev. Direktorica urada UNHCR-ja za Bližnji vzhod in severno Afriko Rema Jamous Imseis je napovedala, da bi se v Sirijo v prvi polovici prihodnjega leta lahko vrnilo okoli milijon sirskih beguncev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Turčija pripravlja nov napad?
Sirski observatorij za človekove pravice je opozoril, da Turčija in proturške sile na severu Sirije pripravljajo nov napad na kurdska območja. Pogajanja pod pokroviteljstvom ZDA za dosego trajnega premirja med Sirskimi demokratičnimi silami (SDF) pod kurdskim vodstvom, ki jih podpira Washington, in Sirsko nacionalno vojsko (SNA) pod poveljstvom Turčije so v ponedeljek propadla.
Iz SDF-ja, ki ga tvorijo kurdske in arabske enote na severu Sirije, so v ponedeljek zvečer sporočili, da sta Turčija in SNA zavrnila ključne točke pogajanj.
"Kljub prizadevanjem ZDA za ustavitev vojne so Turčija in njene plačane milice v zadnjem obdobju še naprej stopnjevale svojo vojno na kurdskih območjih," izjavo SDF-ja navaja nemška tiskovna agencija DPA.
SDF so vojaške sile avtonomne regije večinsko kurdskih predelov severne in vzhodne Sirije, ki deluje neodvisno od osrednjih oblasti od začetkov sirske vojne.
Ob bliskoviti ofenzivi uporniških skupin z nekdanjo vejo Al Kaide na čelu, ki je 8. decembra privedla do strmoglavljenja predsednika Al Asada, je SNA sprožil tudi ofenzivo proti SDF-ju. Med napredovanjem je zasedla kraj Manbidž, ki je v preteklosti že bil pod nadzorom upornikov, nekaj časa pa tudi džihadistične Islamske države.
"Turška stran in njene milice, ki jih podpirajo, se pripravljajo na napad na mesto Kobane" na turško-sirski meji, je dejal Rami Abdel Rahman, vodja Sirskega observatorija za človekove pravice, ki podrobno spremlja razmere ob spremembi oblasti v Damasku.
Turške oblasti so v preteklosti že izvedle več kopenskih invazij na območju, da oslabijo kurdske sile, saj jih obtožujejo povezav z Delavsko stranko Kurdistana (PKK), ki jo označujejo za teroristično organizacijo.
Čeprav sta državi Turčija in ZDA zaveznici znotraj Nata, sta na nasprotni strani konflikta v severni Siriji.
Sirija se ob tem na jugozahodu spopada tudi s kopensko invazijo izraelskih sil, ki tudi silovito bombardirajo sirske vojaške infrastrukture.
Navedbe o množičnem grobišču blizu Damaska
Vodja organizacije Sirska izredna delovna skupina s sedežem v ZDA Muaz Mustafa je dejal, da je v množičnem grobišču blizu Damaska najmanj 100.000 trupel ljudi, ki jih je ubila vlada odstavljenega predsednika Bašarja Al Asada.
Mustafa je za Reuters iz Damaska dejal, da je grobišče v Kutajfi, 40 kilometrov severno od glavnega mesta Sirije, eno od petih množičnih grobišč, ki jih je odkril.
"100.000 je najbolj zadržana ocena," je dejal glede domnevnega števila trupel v grobišču. Po njegovih besedah je to "skoraj nepošteno zadržana ocena".
Mustafa je še dejal, da je prepričan, da je množičnih grobišč več kot pet, ki jih je odkril, in da so v njih pokopani tudi tuji državljani.
Reuters poudarja, da Mustafovih navedb niso mogli preveriti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje